Pokud aktivisté nestáhnou svůj návrh na referendum zpět, musí brněnští zastupitelé vyhlásit hlasování o umístění tamního vlakového nádraží. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Aktivisté uspěli až napotřetí.

O rozsudku informovala Česká televize

Aktivisté požadovali, aby bylo referendum vyhlášeno společně s komunálními volbami. To mělo zaručit, že k němu dorazí požadovaný počet lidí a bude platné. Pod petici pro vyhlášení referenda posbírali více než 21 tisíc podpisů. Nutných bylo přitom pouze 18,5 tisíce.

Úředníci jich ale osm tisíc vyřadili kvůli formálním chybám nebo nečitelnosti. Aktivisté proto narychlo na začátku září dodali dalších šest tisíc podpisů. Z těch úředníci vyškrtli více než tisíc podpisů. Aktivistům tak chybělo přes 400 podpisů, a proto podali sérii žalob, kde se domáhali uznání správnosti petice. Nyní jim soud dal za pravdu.  

Podle televize krajský soud prošel všechny vyřazené podpisy a dohledal zbývajících 414 podpisů, které chyběly do splnění zákonného limitu. Pak zkoumání ukončil. "Z uvedeného je zřejmé, že návrh na konání místního referenda po jeho doplnění dne 1. 9. 2014 byl podpořen dostatečným počtem oprávněných osob, a jelikož se jednalo o jedinou vytýkanou chybu, tak soud dospěl ke shora uvedenému závěru," napsala soudkyně Jaroslava Skoumalová v rozhodnutí.

"Nyní budeme s radnicí vyjednávat, zda přijme naše požadavky, nebo přistoupí na férové podmínky konání referenda dříve, anebo zda se bude konat až za dva roky souběžně s krajskými volbami," komentovali aktivisté na své facebookové stránce rozhodnutí soudu. Přípravný výbor se má se zástupci nové brněnské koalice podle ČT sejít už v úterý. 

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry magistrát respektuje rozhodnutí soudu a celou věc bude řešit vedení města někdy v příštích dnech. Otázku, zda bude za vyřazení podpisů někdo potrestán, komentovat nechtěl. 

Zda bude někdo potrestán, komentovat nechtěl. "Magistrát postupoval dle zákona v tom slova smyslu, že občany, co podepsali referendum, srovnával s registrem obyvatel tak, jak ukládá zákon. Ale pak je ještě evidence obyvatel a tu použil soud," vysvětlil. 

Magistrát si kvůli tomu letos vysloužil nominaci na anticenu v soutěži Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí, jak jsou české úřady ochotné v poskytování informací. Důvodem bylo právě to, že podle kritiků vyškrtl z petice příliš mnoho podpisů. 

V druhém největším českém městě se rozhoduje, zda je lepší modernizace stávajícího nádraží poblíž centrálního náměstí, nebo postavení nového zhruba o 700 metrů dál u řeky Svratky. Podle studie obě varianty vyjdou shodně na 20 miliard korun. 

K nádraží vznikla řada studií. Podle té, kterou odborníci představili v únoru, je nevýhodou nádraží v centru výrazně delší čas na přípravu stavby. Projekt by nabral osm let zpoždění. Studii zpracovala společnost IKP Consulting Engineers. Zakázku jí zadala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).