V noci ze soboty na neděli se ručičky hodin ve 03:00 vrátí o 60 minut zpět na 02:00. Evropa se tak opět bude řídit podle astronomického času.

Přizpůsobí se tomu i jízdní řád vlaků nebo noční linky pražské dopravy.

Kvůli změně letního času na zimní bude třináct nočních vlaků Českých drah (ČD) uprostřed noci hodinu stát a čekat na odjezd podle středoevropského času. Výjimkou bude noční vlak EN 444 Slovakia z Košic do Prahy, který na českém území zastavuje pouze pro výstup cestujících a po změně času pojede s náskokem.

Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože všechny vyjíždějí až po změně času.

Cestujícím v nočních vlacích dopravce doporučuje ověřit si aktuální informace o odjezdech vlaků na lince Kontaktního centra Českých drah na telefonu 840 112 113.

Noční spoje v Praze odjíždějící z konečných zastávek před druhou hodinou ranní odjedou normálně podle letního času. Netýká se to však linek 513, 603 a 605, které pojedou podle zvláštního jízdního řádu. Spoje s odjezdem z konečných po druhé hodině ranní již pojedou podle zimního času.

Kritici posunu času zatím neúspěšně usilují o jeho sjednocení. Argumentují tím, že přechody na letní a zimní čas hůře snášejí chronicky nebo těžce nemocní lidé, staří lidé či malé děti.

O zavedení jednoho času usiluje ve spolupráci s iniciativou "Only One Time" například také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

"Střídání zimního a letního času s sebou přináší negativní dopady na zdraví některých lidí.  Může totiž narušovat biologické rytmy, což se projevuje fyzickými i psychickými potížemi. Podle různých studií vede změna času k nárůstu počtu pracovních úrazů, infarktů nebo sebevražd u mužů," uvedl Zdechovský.

Hlavní důvody pro střídání času se navíc podle něj ukázaly jako neopodstatněné. "Úspora energie, která byla dříve uváděna jako hlavní důvod pro zavedení dvou časů, je prakticky nulová," tvrdí Zdechovský.

Obrátil se proto na Evropskou komisi s dotazem, zda se na úrovni EU a ve spolupráci s ostatními evropskými zeměmi či celosvětově zvažuje možnost zavedení jediného času.

Pro usnadnění přechodu vnitřních biologických hodin na zimní čas radí odborníci jít v sobotu a v neděli spát o 30 minut později než obvykle a vstávat rovněž o 30 minut později než obvykle.