Ministerstvo práce neprodloužilo výjimku, podle které mohlo v Klokáncích pobývat víc dětí, než stanovuje zákon.

Překročení kapacity povolilo dál jen jednomu zařízení Fondu ohrožených dětí, pěti zbývajícím znovu už ne, řekl v pondělí mluvčí ministerstva Petr Habáň.

Fond se podle šéfky Marie Vodičkové odvolá.

Podle zákona o sociálně právní ochraně může být v jednom domově pro okamžitou pomoc dětem v tísni maximálně 28 chlapců a děvčat.

Děti by v nich také neměly být déle než půl roku, ve výjimečných případech pak maximálně 12 měsíců. Jeden zaměstnanec se může současně starat nejvýš o čtyři děti. Cílem zákona je postupně utlumit provoz velkých zařízení a nahradit je menšími rodinnými domovy či péčí u pěstounů.

Norma platí od loňska, zařízení tak měla na změnu celý minulý rok.

Klokánky provozuje Fond ohrožených dětí. Šesti z nich se ve stanovenou lhůtu počet dětí snížit nepodařilo, dostaly proto výjimku do letošního května.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) ji pak prodloužila do konce roku.

Týkalo se to Klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a Praze 10. Výjimku do konce června 2015 nyní dostalo jen hostivické zařízení, počet míst však musí snížit ze 48 na 38.

Šéfka fondu Marie Vodičková už dříve řekla, že pokud výjimka skončí, děti se budou muset přesunout do ústavů. V září uvedla, že šesti Klokánkům hrozí na konci roku uzavření. Bylo v nich totiž 263 míst, celkem jich mělo být ale maximálně 168. V zařízeních pracovalo 212 zaměstnanců.

Podle Vodičkové by fond musel propustit 60 lidí a na odstupném vyplatit sedm milionů. "V ústavech vysoký počet dětí nevadí. Zruší se to, co je blízké rodině, a děti se dají tam, co se rodině nepodobá? Pořád doufám, že paní ministryně naší žádosti vyhoví," uvedla Vodičková. Zdůraznila, že o umístění dětí do Klokánků rozhoduje soud a sociální pracovníci.

"Pět krajů, na jejichž území se tyto Klokánky nacházejí, nepovažuje navýšení kapacit nad zákonem stanovený limit za nutné, neboť síť zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc poskytuje dostatečné kapacity," zdůvodnil rozhodnutí ministerstva mluvčí.

Dodal, že fond měl stejně jako ostatní provozovatelé počty dětí postupně snižovat.

"Zákon stanovil pravidla kvůli dětem a jejich maximálnímu komfortu. A na prvním místě musí být vždy právě zájem dětí, nikoliv zřizovatelů, nebo snad úředníků," podotkl Habáň. Podle něj ministerstvo vedle opakovaných žádostí od fondu rozhodovalo jen o jediné další výjimce.

Mluvčí řekl, že nynější rozhodnutí resortu neovlivní život dětí, které v Klokáncích už jsou. Budou v nich moci zůstat, dokud se nevrátí zpět do své rodiny, či nepřestěhují do rodiny náhradní. Zařízení by ale neměla přijímat další děti nad stanovenou kapacitu.

Podle Vodičkové se do povolené kapacity počítají ale i děti, které mají dlouhodobou propustku a pobývají u pěstounů či u rodičů. Zařízení na ně od státu za tu dobu peníze nedostává. Nezíská je ale ani na děti, které přijme na "uvolněné" místo, řekla Vodičková. Státní příspěvek činí měsíčně 22 800 korun na dítě. Za dny, kdy nejsou chlapci a děvčata v zařízení, se částka krátí. Fond si opakovaně stěžoval na nedostatek financí.

Ke konci loňského roku v Česku fungovalo 81 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc včetně Klokánků. V těchto domovech bylo 1087 míst. Klokánků je 31 s celkem 560 místy.

Nový občanský zákoník, který platí od letoška, omezuje dobu pobytu v Klokánku či podobném domově pro okamžitou pomoc na půl roku. Za tu dobu by se měla situace vyřešit a dítě by se mělo buď vrátit domů, nebo se dostat do náhradní rodiny.