Od uzavření volebních místností ještě neuplynulo ani deset dní, ale mocenská mapa české politiky je už úplně jiná než dřív.

Nejenže do hry vstoupily dvě nové politické strany, které mají nakročeno do vlády a na vlivné ministerské posty. Ani v ODS a ČSSD nezůstal kámen na kameni. Mocenské centrum Jiřího Paroubka je v troskách, v ODS zas upadá vliv Ivana Langera, bez jehož schválení se na uplynulých kongresech strany neobešla žádná důležitá dohoda.

Nové situaci se však budou muset přizpůsobit i lidé, kteří v hlavních politických stranách tahají za nitky z pozadí. V ODS se například otevřeně mluví o tom, že některé poslance této strany je třeba vnímat jako součást poslaneckého klubu Věcí veřejných, neboť za nimi i za touto stranou stojí stejní lobbisté. A Věci veřejné s sebou na politickou scénu přinesly i nové podnikatele, kteří prostřednictvím této politické strany získávají podíl na oficiální i neoficiální moci.

Tluchoř to zařídí

Sobotní vydání českých deníků byla plná Alexandra Vondry. Prý to bude on, kdo bude novému šéfovi ODS Petru Nečasovi zajišťovat mocenskou podporu uvnitř strany. Realita je však trochu jiná. Jestli se Nečas bude chtít v ODS o někoho opřít, bude to dosavadní šéf poslaneckého klubu a v současnosti nejvlivnější člen středočeské organizace strany Petr Tluchoř. Ten si už před volbami zajistil místo ve vyjednávacím týmu ODS, když svolal regionální radu a nechal odhlasovat usnesení, které právě Tluchoře doporučilo do vyjednávacího týmu.

To také vysvětluje, proč byl v uplynulých dnech středočeský lídr Petr Bendl tak skleslý, byť ve středních Čechách ODS pod jeho vedením porazila ČSSD o tři procentní body.

Bendl však ví (a s ním i "jeho" lobbista Ivo Rittig), že Tluchoř se teď kromě poslanců ze "svého" klubu může opřít i o struktury, které v uplynulých zhruba sedmi letech budoval Ivan Langer. Ten se do Poslanecké sněmovny nedostal a o "bezprizorní" skupinu by se rád postaral právě Tluchoř, a není bez šance. Langrovi regionální lídři si uvědomují, že musejí vystupovat jednotně a mít v Praze zastání, aby je nepřeválcovala ambiciózní pražská skupina, která má teď k dispozici navíc Věci veřejné.

V té souvislosti se mluví především o zastupiteli z Prahy 10 Tomáši Hrdličkovi, který sice nezastává žádnou vysokou funkci, ale o to čilejší je v pozadí. Hrdličku přitom pojí blízké vztahy s další šedou eminencí pražské ODS, lobbistou Romanem Janouškem.
Přestože se Janoušek už rozloučil se svým nejužitečnějším spojencem posledních let, primátorem Pavlem Bémem, jeho vliv květnovými volbami značně posílil, neboť už dávno před volbami vsadil na nové tváře, které i s jeho pomocí šplhají na mocenském žebříčku.

Dobrým příkladem je David Vodrážka, který se teprve na sklonku roku 2008 pro mnohé překvapivě vyšplhal do nejvyšších struktur ODS a téměř jistě usedne i ve vládě. Nebýt Janouška a dohod, které na kongresu před rokem a půl uzavřel Hrdlička s Langerovou skupinou, která zachránila Topolánka před pádem, dodnes by byl Vodrážka jen starostou Prahy 13.

O rozdělení moci ve straně hodně napoví nadcházející kongres ODS. Prvním místopředsedou tak podle všeho opět bude právě Vodrážka. Další místopředsednické křeslo obsadí Pavel Drobil, který může Nečasovi (a hlavně Tluchořovi) nabídnout podporu důležitého moravskoslezského regionu.

Místopředsednickou funkci má na dosah ruky i Jiří Pospíšil, jehož spojenec Roman Jurečko pomůže Tluchořovi se skládáním "nečasovské" koalice. Dalším zajímavým jménem v předsednictvu může být Pavel Blažek, šéf stranické buňky v Brně. Pokud dojde k dohodě, zbude ještě jedno místo pro spojence Petra Tluchoře. Tím by se mohl stát například europoslanec Milan Cabrnoch či současný náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Kalousek a spol.

Překvapivě dobrý výsledek TOP 09 zajistil silnou mocenskou pozici Miroslavu Kalouskovi, jehož vliv je ve srovnání s předsedou Karlem Schwarzenbergem nesrovnatelně vyšší. S Kalouskem značně posílil i jeho nejlepší přítel Richard Háva, který obchoduje se zbraněmi.

V souvislosti s Kalouskem se také často mluví o lobbistovi Michalovi Kuzmiakovi, který v minulosti "pracoval" například pro Ivana Kočárníka a sehrál důležitou roli v tzv. sarajevském atentátu". Měl blízko i k tehdejšímu předsedovi KDU-ČSL Josefu Luxovi. Právě po něm Kalousek Kuzmiaka zdědil. Místopředseda TOP 09 teď sice tvrdí, že už se s Kuzmiakem nevídá, ale lidé, kteří se kolem koaličních jednání pohybují, jeho vliv na Kalouska často zmiňují.

Úplnou novinkou jsou pak podnikatelé, kteří si politický vliv "koupili" investicí do strany Věci veřejné. Kromě Víta Bárty jsou to ještě podnikatelé Michal Babák, Lukáš Semerák a Kamil Jankovský. Posledně jmenovaný za VV vyjednává detaily rozpočtové reformy a má velkou šanci přemístit se z karlínské kanceláře své firmy na ministerstvo financí do funkce jednoho z náměstků.

V sociální demokracii se zatím kromě odchodu Paroubkových lidí moc nemění. Vliv si udržuje například právník Miroslav Jansta, který se bude snažit na post předsedy dostat svého někdejšího koncipienta Michala Haška.