Detektivové protikorupční policie budou moci zahájit trestní stíhání poslance Věcí veřejných Otto Chaloupky. Sněmovna se v úterý shodla na tom, že svého kolegu zbaví imunity.

Chaloupka tvrdí, že je nevinen a poslance žádal, aby hlasovali proti jeho vydání.

Pro se vyslovilo 94 ze 154 přítomných poslanců, proti jich bylo 37. Návrh nepodpořily Věci veřejné a většina občanských demokratů.

Po bývalém členovi ČSSD Davidu Rathovi a exvéčkařích Vítu Bártovi a Jaroslavu Škárkovi jde již o čtvrtého poslance současného volebního období, který byl vydán policii.

20 tisíc měsíčně od asistenta

O Chaloupkovo vydání požádala policie v dubnu. Chce ho obvinit pro podezření z přijímání úplatku od jeho bývalého asistenta Vratislava Vařejky.

Ten se na policii obrátil před rokem a předal jí nahrávku, na níž ho jeho šéf jasně úkoluje: z platu poslaneckého asistenta musí každý měsíc odvádět 20 tisíc.

"Chtěl ty peníze pro sebe a v obálkách," řekl Vařejka v dubnovém rozhovoru pro IHNED.cz. Podle všeho ale protikorupční detektivové chtějí stíhat i jeho - kvůli poskytování úplatku.

Chaloupka: Bylo to domluvené

Chaloupka svou vinu popírá a tvrdí, že šlo o domluvu a že peníze sloužily na předvolební kampaň. V úterý před poslanci hovořil o pomluvě, účelové manipulaci a snaze o diskreditaci.

Vařejka mu prý měl splatit 60 tisíc korun, přičemž mu vrátil ve dvou splátkách 37 tisíc korun. Chaloupka také podotkl, že Vařejka na něj podal trestní oznámení pro zneužití pravomoci, policie ale po roce vyšetřování záležitost klasifikovala jako přebírání úplatku. "Prohlašuji, že jsem nevinen," zdůraznil.

Chaloupka se i přes "jarní revoluci" ve Věcech veřejných rozhodl ve straně zůstat. Zároveň ale oznámil, že je připraven podporovat současnou vládu Petra Nečase.

Další stíhaní poslanci

Kvůli údajnému přijetí úplatku je aktuálně stíhán i bývalý středočeský hejtman David Rath. Sněmovna o něm rozhodovala minulé úterý a jednoznačně jej policii vydala.

Kvůli korupci byli vydáni i Vít Bárta a Jaroslav Škárka. Oba už dokonce potrestal soud – Škárku třemi lety nepodmíněně a Bártu osmnáctiměsíční podmínkou. Rozsudek však zatím není pravomocný, kauza bude pokračovat u odvolacího soudu.