Karlovarský kraj hospodaří ročně s necelými 6 miliardami korun a patří k chudším tuzemským regionům. Teď mu navíc reálně hrozí, že ze svého nepříliš objemného rozpočtu bude muset uloupnout třeba až čtvrtinu peněz na zalepení díry po scházejících evropských dotacích.

Kvůli chybám při jejich přidělování totiž Evropská komise podle informací serveru Aktuálně.cz navrhla, že korupcí skandalizovanému ústeckému dotačnímu úřadu ROP Severozápad, z jehož peněz nejzápadnější kraj také čerpá, sebere až 3,5 miliardy korun.

Celkem by Česko i v jiných dotačních programech včetně dopravy či životního prostředí mělo přijít o jednu miliardu eur, v přepočtu tedy více než 25 miliardy korun. Čísla však zatím nikdo z ministerských úředníků nechce potvrdit s tím, že v této fázi jde o důvěrné informace.

"Věřím, že se vše vyřeší. Pokud ty peníze nedostaneme, jsou některé naše projekty ohroženy," řekl serveru IHNED.cz hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

novotny josef archivUž víte přesně, o kolik evropských peněz by měl kvůli chybám v projektech přijít ROP Severozápad a potažmo i Karlovarský kraj?

To bohužel nevím. Čísla se neustále různí, dříve zaznělo 2,5 miliardy, teď už to jsou 3,5 miliardy. Vím jen, že přišel návrh dopisu z Evropské komise. A údajně hned v první větě stojí, že jde o návrh korekce dotací a že by se mělo jednat.

Co to pro vás konkrétně znamená?

Čekáme, jak dopadnou ta jednání. Evropská komise chce jednat se státem, s námi jako s krajem se bavit nebudou. Náš kraj se v úterý zúčastnil schůzky na ministerstvu financí a společně se snažíme najít řešení. Víme pouze to, že na dopis od Evropské komise má do 30. září reagovat příslušné ministerstvo, a teď nevím které, zda financí, nebo pro místní rozvoj.

Co přesně je v tom dopise?

Nevím, nemám ho k dispozici.

Na čem jste se tedy v úterý na ministerstvu dohodli?

Že se pokusíme najít společné řešení těch korekcí, které požaduje Evropská komise. Jejich přesný návrh ale neznám. Vím jen, že jde o určitá procenta.

O tato procenta by se snížily dotace pro všechny chybné projekty?

To se mě ptáte moc, to nevím.

Jaké jsou tedy varianty krizového vývoje ve vašem kraji, pokud nedostanete tolik peněz, s kterými počítáte? Máte náhradní projekty, na které by se daly pozastavené peníze použít, abychom o ně jako stát úplně nepřišli?

Krizové varianty nemáme. Stále doufáme, že se nakonec dohodneme a náhradní řešení nebudou potřeba. Pravdou je, že nejen my – jako kraj, ale i obce, města a podnikatelské subjekty – jsme předplatili řadu projektů a teď čekáme, jestli nám bude příslušná část projektů proplacena. Někde už jsme i část peněz nazpět dostali, třeba na Střední průmyslovou školu v Ostrově nad Ohří, kterou modernizujeme za 400 milionů korun. Tam jsme to předplatili celé a zpět jsme dostali zatím snad polovinu, úplně přesně si to nepamatuji.

A co se stane, pokud dojde na nejhorší a ty peníze nedostanete?

Kraj je malý, rozpočet je malý, takže tyto prostředky by nám chyběly. Ale znovu říkám, chceme se dohodnout se státem na nějakém řešení. Já pořád doufám, že k dohodě dojde.

A když ne? Co uděláte?

Opakuji, nechci předjímat. Věřím, že dojde k jednáním, kde se vše vyřeší. Pokud ze mě chcete dostat větu typu "Ano, kraj má připravené někde stranou na hromádce obrovské množství peněz", tak to tedy samozřejmě nemá.

A pokud třeba u té školy nedostanete zpět těch zbývajících zhruba 200 milionů korun, budete požadovat, aby se na kompenzaci finančně podílely třeba i stát a ministerské úřady?

Nezlobte se, ale na to nebudu odpovídat. Nebudu nic vzkazovat státním úřadům. Je potřeba jednat, ale ne přes média.

Jakých dalších projektů se problémy s financováním týkají?

Jde například o dva obchvaty silnic, obchvat Hroznětína a obchvat Chebu. Tam jde dohromady přibližně o 800 milionů. Pak třeba Karlovy Vary staví bazén, kde je ve hře zhruba 200 milionů korun. Dále chceme za peníze z ROP Severozápad vybavit moderními přístroji nemocnice v našem kraji, což je v objemu 150 milionů korun. Pokud ty peníze nedostaneme, jsou tyto projekty ohroženy.

Čí je to vina, že došlo na problémy? Dá se vyvodit personální odpovědnost?

To nebudu hodnotit, já nejsem soudce. Pokud někdo provedl něco nezákonného, tak to musí řešit policie a soudy. Já na nikoho nebudu ukazovat.