1/ Sudetoněmecká otázka

Tým kolem Miloše Zemana vrátil do české politiky otázku sudetských Němců, které poválečné Československo odsunulo za hranice. Zeman zaútočil na Karla Schwarzenberga s tím, že jej v boji o Hrad podpořil také zástupce a mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt. Za nepravdivé tvrzení se musel omlouvat. Vítěz voleb probudil v pohraničí strach z majetkových nároků. I když jeho protikandidát opakoval, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé a žádné majetkové nároky nehrozí, zjevně tahle nota zafungovala.

2/ Agresivnější kampaň

Ze dvou týmů, které usilovaly o to, dostat na Hrad svého kandidáta, se ten z Loretánské ulice na pražských Hradčanech rozhodl pro agresivnější styl kampaně. Miloš Zeman byl pro tuto roli ideální. Příkladem mohou být billboardy zveřejněné před druhým kolem. Z devíti set reklamních ploch Miloš Zeman hlásal "Stop Kalouskovi na Hradě", čímž využil mimořádné nepopulárnosti stranického kolegy Karla Schwarzenberga. 

3/ Výřečnost

V české politice se najde jen málo řečníků, kteří se vyrovnají bývalému šéfovi ČSSD. Zeman, který dokáže svého oponenta urazit v každé druhé větě, svým ostrým jazykem oslovuje některé skupiny voličů v Česku. "Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci, a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat, nemuseli tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si svého práva, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali," uvedl Zeman v páteční debatě na kanálu Prima Family.

4/ Deset let na Vysočině

Voliči v Česku prokázali, že mají krátkou paměť. Za deset let jako by dokázali zapomenout na všechny skandály, které provázaly vládnutí menšinového kabinetu ČSSD, kterému kryla záda opoziční smlouva s ODS. Zeman odešel ze Strakovy akademie v roce 2002 a kauzu Olovo či zašmodrchaný případ privatizace Mostecké uhelné přikryl prach. Zeman se navíc snažil odstřihnout od jmen, která mu mohla uškodit. "V případě mého zvolení se mnou na Hrad pan Šlouf nepůjde. Čili odstřihl jsem se od svého bývalého poradce. Byť nebyl z ničeho obviněn," prohlásil Zeman.

5/ Podpora Klause a jeho rodiny

Ačkoliv končící prezident Václav Klaus je v současné době nejméně populární za celé své období na Hradě, stále je to vzhledem k historickému vztahu lidí v Česku k tomuto úřadu "těžká váha". Klaus v sobotu nepřímo přiznal pravost SMS zprávy, ve které uvažoval o emigraci, pokud vyhraje Schwarzenberg. Livia Klausová uvedla v narážce na manželku protikandidáta, že si nepřeje na Hradě první dámu, která neumí česky. Ředitel prestižního gymnázia PORG Václav Klaus ml. zpochybňoval vlastenectví otce Karla Schwarzenberga a utahoval si z toho, jak kníže zpíval českou hymnu po postupu z prvního kola přímé volby.