Stalo se už pravidlem, že jakmile vznikne nová vláda, ve vedení státních firem odstartují personální výměny. V řadě případů však funkci získají lidé ne na základě odbornosti, ale díky politickým vazbám a dohodám.

To má nyní skončit. Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) vypracoval návrh na zřízení Vládního výboru pro personální nominace. Server IHNED.cz má předlohu k dispozici.

Z ní plyne, že pokud bude chtít ministr někoho dosadit do dozorčí rady či představenstva státní nebo polostátní firmy, bude muset dát návrh k posouzení vládnímu výboru. Zároveň bude muset vysvětlit, proč si kandidáta vybral.

Výbor poté do 30 dnů zaujme stanovisko. "Přihlédne se k odborným a osobnostním předpokladům pro výkon dané funkce, k dosažené kvalifikaci, délce odborné praxe, publikační činnosti, znalosti cizích jazyků a podobně," píše se v návrhu. 

Následně se adept dostaví na pohovor, výbor provede hodnocení, a pokud bude s nominací souhlasit, odůvodnění zveřejní na webu Úřadu vlády. 

Podle prvotního návrhu měl mít vládní výbor devět členů. Zasedli by v něm náměstci ministra financí, dopravy, průmyslu a zemědělství, jeden zástupce Úřadu vlády a také tři uznávané osobnosti z oblasti ekonomie, práva nebo personalistiky. Tyto tři členy by vybíral premiér. Devátým členem výboru měl být předseda, také zvolený premiérem.

Předkladatel návrhu Jiří Dienstbier ale ještě vypracovává pozměňovací návrh, ve kterém chce počet členů snížit. "Výbor by měl být rozhodně užší. V krajním případě by mohl mít jen tři členy, tedy že by tam byl jeden odborník z každé vládní strany," řekl serveru IHNED.cz s tím, že počet se zřejmě nakonec ustálí někde mezi devíti a třemi členy.

Kandidát může projít i přes odpor výboru

Pokud výbor kandidáta odmítne, neznamená to ještě, že se členem dozorčí rady či představenstva nakonec nestane. Ministr si totiž může nechat schválit nominaci předsedou vlády. Stačí jen, aby premiérovi řekl důvody.

S takovým obcházením výboru ale nesouhlasí protikorupční iniciativa Rekonstrukce státu. "Trváme na tom, že pokud půjde ministr proti rozhodnutí výboru, bude muset své rozhodnutí písemně odůvodnit a zveřejnit. Ne ho jen říct premiérovi," sdělil serveru IHNED.cz mluvčí iniciativy Jiří Boudal.

Dienstbier uvažuje i o variantě, že ministr by ani nepotřeboval souhlas premiéra. Pouze by stačilo, aby své důvody, proč obejde rozhodnutí výboru, sdělil na zasedání vlády.

S takovým postupem ale Rekonstrukce státu také nesouhlasí.

Vláda plánuje materiál schválit v překvapivě rychlém čase. Dokonce zkrátila i připomínkové řízení.

Návrh se navíc nebude schvalovat jako zákon, ale ve formě usnesení vlády. To znamená, že jakmile ho kabinet projedná, začne platit. "Rád bych, aby vláda schválila vznik výboru do konce března. Jeho cílem je posílit tlak na odborné nominace do dozorčích rad státních firem v souladu s cíli Rekonstrukce státu," řekl serveru IHNED.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Podle Jiřího Boudala z Rekonstrukce státu však ČSSD na schválení spěchá hlavně proto, že klíčové státní firmy spadají pod ministerstva, která ovládají koaliční partneři. "A toto je způsob, jak si pohlídat, že tam nebudou nominováni určití lidé," tvrdí Boudal.

Rychlé změny předvedly například už minulý týden České dráhy, které spadají pod ministerstvo dopravy, vedené Antonínem Prachařem z hnutí ANO.

Dozorčí rada ČD odvolala celé představenstvo včetně ředitele Dalibora Zeleného. Následně zvolila představenstvo nové a šéfem státního podniku se stal Daniel Kurucz, někdejší šéf Synthesie - důležité firmy holdingu Agrofert Andreje Babiše. Kurucz také vedl od roku 2011 divizi speciální chemie v Agrofertu a zasedal v jeho představenstvu.

Současný Dienstbierův návrh řeší jen nominace do vedení státních firem. Rekonstrukce státu však požaduje, aby obdobná pravidla platila i pro krajské a obecní firmy. Ty ale budou součástí až nového zákona, který se nyní také připravuje.