Vláda v pondělí schválila hlavní teze takzvané bílé knihy, která má reformovat české vysoké školy. Mimo jiné má například zavést školné. 

Ministr školství Ondřej Liška teď spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem musejí připravit věcný záměr zákona o terciárním vzdělání. Ten má rozvést právě hlavní teze bílé knihy.

Liška by měl souhrnný materiál předložit do konce letošního června.

Školné Topolánkova vláda nestihne

Návrh reformy vysokého školství počítá se zavedením školného, premiér Mirek Topolánek si je však vědom, že jeho vláda školné nezavede. Navrhnout chce systém půjček a grantů, které by naopak měly rozšířit možnost studovat i sociálně slabším.

Podle Topolánka nemá Česko jinou šanci než investovat do vzdělávání. Plody budou sklízet nové vlády, protože jde o dlouhodobé změny, uvedl premiér.

Co se má změnit na vysokých školách - Čtěte více

Liška očekává, že nový zákon zvýší konkurenci mezi školami, bude klást důraz na kvalitu, sníží byrokracii a vysokým školám umožní dlouhodobě plánovat. "Naším cílem je zvýšení autonomie škol, ale i jejich odpovědnosti," uvedl Liška.

K návrhu mají výhrady lidovci, nesouhlasí ani některé univerzity. Dostatečně podle nich není vyřešena otázka školného, které dokument navrhuje. Liška jejich zástupce pozval do týmu, který bude připravovat věcný záměr.

První verzi dokumentu představilo ministerstvo školství loni na jaře, do prosince k ní vznášeli připomínky akademici a veřejnost. Reforma počítá kromě zavedení školného také s vytvořením systému studentských půjček a se změnami v samosprávách univerzit.

Akademický senát UK v pátek oznámil, že vyzve zákonodárce, aby knihu odmítli a vrátili ji ministerstvu k přepracování. Zástupcům univerzity mimo jiné vadí, že dostatečně neřeší špatnou finanční situaci humanitních fakult.