Až deset tisíc korun za semestr, tolik bude podle představ trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných platit v budoucnu student státní vysoké školy. Dohodli se na tom lídři vznikajícího vládního kabinetu.

Školné se nebude platit ihned při studiu, jak prosazovala TOP 09, ale až zpětně. A pouze v případě, že student bude v zaměstnání pobírat vyšší než průměrnou mzdu. Ta nyní činí 22 750 korun. "Pokud se tak nestane, půjde školné ze státní kasy," uvedl místopředseda ODS Petr Nečas.

Celkem by student za pětileté působení na vysoké škole zaplatil maximálně 100 tisíc korun.

Zavedení odloženého školného (jaký funguje například v Austrálii) bude předcházet spuštění systému studentských půjček, grantů a stipendií, které vysokoškoláci mohou pobírat na úhradu nákladů spojených se studiem.

Termín: Nejdříve v roce 2013

Představitelé trojkoalice neoznámili přesný termín, odkdy bude školné zavedeno. Dříve se jako nejbližší možný termín jevil rok 2013. Placení za studium by se netýkal lidí, kteří v té době na VŠ budou studovat, ale nově příchozích.

Vláda určí jako horní hranici 10 tisíc korun, ale přesnou částku školného si určí příslušná škola. Jednotlivé univerzity mohou pomocí výše platby za semestr regulovat poptávku po studijních oborech.

Podle Nečase lze očekávat, že například na technických oborech bude sazba nižší. Rozdíl ve výši školného by pak univerzitám doplácel stát.

Zaplacené školné potom bude příjmem dané vysoké školy. Podle Nečase bude směřovat na stipendia pro vynikající studenty.

TOP 09 původně chtěla zavést přímé školné, mimo jiné proto, že stát bude mít s rozjezdem odloženého školného velké náklady. Nakonec ale TOP 09 svým potenciálním vládním partnerům ustoupila. "Koaliční jednání je kompromisní jednání. Nikdo neprosadí všechny své představy stoprocentně. Důležité pro nás je, že školné bude," řekl předseda strany Karel Schwarzenberg.  

Středopravá koalice chce přesné parametry školného zanést do vznikající koaliční smlouvy. Budoucí ministr školství by pak jeho legislativní podobu neměl dále upravovat. S prosazením plateb za semestr na VŠ nebude mít trojkoalice problém, v dolní komoře Parlamentu má většinu 118 hlasů.

Opoziční sociální demokraté zavedení školného odmítají. "Přispěje to k další kastaci naší společnosti," dodal Marcel Chládek, senátor za ČSSD. "Vzdělání by se tak znovu mohlo stát privilegiem majetných a naše společnost by se tak mohla ošidit o výrazné špičky inteligence, které si tuto výsadu nemohly dovolit," uvedl Chládek v pondělní tiskové zprávě.

Na rozhodnutí politiků už reagovali akademici. "Za zcela zásadní považujeme to, že v případě zavedení školného nebude snižováno veřejné financování vzdělávání na vysokých školách čili že peníze ze školného budou navíc," sdělil mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Podobný názor zastává také předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, školné by prý mělo jít hlavně na zlepšení kvality výuky.

Studentská komora Rady vysokých škol, která sdružuje studenty ze všech českých VŠ, pak zpoplatnění studia odmítá úplně. "Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že systém odložených splátek vede k soustavnému zvyšování školného a poklesu veřejných výdajů na vysoké školství," sdělila tajemnice komory Heda Čepelová. Studenti se proto bojí, že budou podfinancované školství dotovat ze svého. Navíc by se podle Čepelové stalo školné překážkou pro chudé studenty.