Peníze, které chtějí ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV) přesunout z ministerstva obrany do rozpočtu ministerstva školství, postačí na to, aby byl nejnižší plat učitelů 20.000 korun. ČTK to řekl vyjednavač VV ve stranické komisi Josef Dobeš. Strany vyjednávající o koaliční vládě se dohodly na tom, že obrana přijde o 2,1 miliardy korun, které půjdou do školství.

Věci veřejné původně prosazovaly přesun deseti miliard korun. Učitelům slibovaly růst platů a dvacetitisícovou nástupní mzdu. Nakonec se VV spokojily s částkou 2,1 miliary korun. Předseda VV poukazoval na to, že na ministerstvu obrany se už dřív seškrtalo sedm miliard korun.

Přesunuté peníze nepůjdou podle Dobešova vyjádření jen na nástupní platy. Nestane se tedy, že noví učitelé budou brát víc než pedagogové, kteří už nějakou dobu učí, ale dvacetitisícového platu ještě nedosáhli. "Začínali by na 20.000 korunách komplet. Když se podíváme na platy a počty učitelů, jde o velkou skupinu," uvedl Dobeš. Rozmezí, kolik by učitelé dostali přidáno, se podle něho pohybuje podle výše jejich mzdy od 110 do 5200 korun.
Ministerstvo školství patří mezi dva úřady, které si VV v případné budoucí vládě prioritně nárokují. Ještě chtějí ministerstvo vnitra.

Podle materiálů, které měli lídři stran ve středu před jednáním o této záležitosti k dispozici, se zdá, že okolo miliardy chce v armádním rozpočtu v příštím roce možná koalice ušetřit snížením přídavků vojákům na bydlení o 36 procent, půl miliardy by mělo přinést pětiprocentní snížení platů v resortu a další více než půl miliardu propuštění zřejmě až 2000 zaměstnanců.