Kontroverzní úředník Ladislav Bátora, který minulý týden ohlásil odchod z ministerstva, se podle Dobeše dostal do pasti své loajality, když po vlně kritiky slíbil nevyjadřovat se k politickým otázkám.

V blízkosti ministra školství ale nakonec zůstane. Dobeš si jej chce v úřadu ponechat minimálně do ledna příštího roku na 0,1 úvazku.

"Chci, aby některé věci, které má rozpracované, dokončil," vysvětlil Dobeš. Patří k tomu dokončení optimalizace správy budov a přechod deseti statistiků z právě rušeného Ústavu pro informace ve vzdělání pod ministerstvo školství. 

Kde působil Bátora

Ladislav Bátora prošel na ministerstvu školství několika funkcemi.

Původně byl poradce ministra Josefa Dobeše, který ho následně jmenoval ředitelem personálního odboru resortu.

Po sílící kritice Bátorových výroků na adresu Karla Schwarzenberga jej ministr Dobeš k 1. září 2011 odvolal a následně jej "povýšil" do funkce zástupce šéfa kabinetu.

V pátek 14. října Bátora ohlásil svůj odchod z ministerstva, aby se mohl veřejně vyjadřovat. O tři dny později ministr Dobeš ohlásil, že si Bátoru na ministerstvu ponechá cca. na 0,1 úvazku jako svého poradce.

Bátora se stal podle Dobeše štvancem. "Každý se do něj mohl beztrestně obout, kopnout si do něj," uvedl. Přitom prý pomohl 12 ústavů ministerstva snížit o čtyři, pátý, Ústav pro informace ve vzdělávání, skončí do konce tohoto roku. Z původního počtu 734 úředníků jich zůstane do prosince jen 567.

Slučováním ústavů se podle Dobeše podařilo ušetřit 150 milionů. Z toho 120 milionů půjde na podporu doktorandských studií na pražských vysokých školách, které nedosáhnou na dotace z EU. Zbylých 30 milionů korun pak půjde na navýšení platů církevních škol.

Bátora: Chci se veřejně vyjadřovat

Bátora se minulý týden vzdal své funkce zástupce šéfa kabinetu ministra. Svůj krok zdůvodnil tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení, který mu po tlaku koaličních partnerů uložil Dobeš.

Ten si Bátoru přivedl do úřadu letos na jaře, proti působení někdejšího kandidáta Národní strany na ministerstvu se ihned zvedla vlna odporu. Protestovaly proti němu neziskové organizace, ozvali se i někteří politici. Kromě jeho napojení na ultrapravicovou scénu se jim nelíbily jeho aktivity v konzervativní iniciativě D.O.S.T. Když pak Bátora urazil na sociální síti Facebook předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, odmítali ministři této strany chodit na jednání vlády.

Dobeš uvedl, že Bátora nedostane žádné odměny, jeho plat se prý pohyboval v řádu 40 až 50 tisíc korun.