Raketové testy soukromé americké vesmírné agentury Space Exploration Technologies (SpaceX) proběhly úspěšně, a znamenají tak další krok k pondělnímu startu kosmické lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). SpaceX o podařené zkoušce informovala na svém twitterovém účtu.

Technici SpaceX v rámci testů v pondělí na dvě vteřiny zažehli na pronajatém kosmodromu na mysu Canaveral devět motorů Merlin, které pohánějí první stupeň nosné rakety Falcon 9.

I přes hladký průběh testů se vyskytl problém s odpočtem, který řídicí počítač zastavil krátce před zážehem. Po kontrole systémů se již žádné komplikace neobjevily.

Naměřená data raketových zkoušek teď prověřují inženýři, aby mohli podle SpaceX dokončit všechny přípravy pro chystaný start. Pokud vypuštění Dragonu na oběžnou dráhu kolem Země bude úspěšné, stane se SpaceX první soukromou agenturou, jejíž loď se spojí s ISS. Start je po několika odkladech naplánován na 7. května.

Pokud se let Dragonu obejde bez komplikací, chce SpaceX začít s prvními řádnými nákladními lety k ISS ještě letos, jeden by se mohl uskutečnit v létě a druhý ke konci roku. Celkem je naplánováno 12 výprav. Agentura také vyvíjí kabinu, ve které bude moci v budoucnu do kosmu cestovat až devět astronautů.

Test rakety Falcon 9 s modulem Dragon
SpaceX_Testing_-_Falcon_9_Static_Fire