Syrským Damaškem otřásla silná exploze, izraelské střely podle všeho zasáhly vojenské výzkumné centrum na předměstí. Podle odborníků byly cílem íránské rakety, které se přes Sýrii měly dostat do rukou militantů z Hizballáhu. Jeho vlivu se snaží Izrael bránit, se slabým syrským režimem naopak Hizballáh žije v politické symbióze. Může tedy podobný incident výrazně zasáhnout do aktuálního rozložení sil na Blízkém východě?

"Syrský režim momentálně více potřebuje Hizballáh na boj s vlastní opozicí, takže se domnívám, že kromě symbolických gest nedojde ke vstupu Sýrie do otevřeného konfliktu s Izraelem," řekl v rozhovoru pro server IHNED.cz odborník na Blízký východ Šádí Shanaáh. Ten je také přesvědčený, že cílem izraelské akce bylo nejen zničení zbraní pro Hizballáh, ale také jasný vzkaz Íránu.

Co Izrael podobnými útoky sleduje? Jde skutečně jen o fyzické zničení vojenského vybavení?

V prvé řadě jde Izraeli o zneškodnění vyspělejších zbraní, o kterých se domnívá, že jsou určeny nebo se mohou dostat do rukou Hizballáhu. Izrael již v minulosti signalizoval, že je ochoten dodávky takových zbraní zničit i na syrském území. Nejde ani tolik o to, že by Hizballáh i s lepšími raketami mohl vážně ohrozit izraelskou bezpečnost. Hizballáh není v žádném případě rovným soupeřem pro izraelskou armádu. Větší obavy ale Izraeli dělá zastrašující potenciál, kterého by toto hnutí mohlo dosáhnout.