Britská vláda prostřednictvím najaté firmy rozeslala na mobilní telefony desetitisícům lidí, které považuje za ilegální přistěhovalce, textovou zprávu s nepřímou výzvou, aby opustili zemi. Podle listu The Guardian ministerstvo vnitra již dostalo v této souvislosti několik set stížností a proti zprávám, které dostávali i Britové, protestovali opoziční labouristé. Premiér David Cameron akci podpořil.

"Zpráva od ministerstva vnitra: Naše podklady ukazují, že možná nemáte právo dál pobývat ve Spojeném království," píše se v textové zprávě.

Ministerstvo si na rozeslání zprávy najalo firmu Capita, která akci potvrdila. SMS dostalo 58 000 lidí, řekla mluvčí společnosti. List The Guardian napsal, že stížnost proti zprávám podalo na 400 lidí, ministerstvo vnitra mluví o 140 stížnostech.

Ministerstvo uvedlo, že pouze ve 14 případech dostali vzkaz chybní adresáti, ale podle aktivistů je toto číslo mnohem vyšší. BBC cituje dva Brity, kteří dostali textové zprávy s výzvou k opuštění země - aktivistu Sureshe Grovera a imigračního právníka Bobbyho Chana. Grover listu The Independent řekl, že je celou věcí "zděšen". Chan uvedl, že takové SMS "prosazují klišé o přistěhovalcích jako zločincích a vytvářejí atmosféru strachu".

Cameronův mluvčí v pátek uvedl, že premiér "v principu souhlasí" s rozesíláním těchto textových zpráv. Připustil také, že se znění zpráv změnilo oproti začátku celé akce. V první verzi zpráva obsahovala varování: "Žádáme vás, abyste opustili Spojené království, protože již nemáte právo tu zůstat."

Labouristický stínový ministr vnitra David Hanson označil akci za "chaotickou a nekompetentní". Připomněl také nedávnou akci s "urážlivými a nevhodnými nápisy na automobilech".

Během července projížděly některými londýnskými čtvrtěmi dodávky s nápisy vyzývajícími ilegální přistěhovalce, aby opustili Británii, nebo budou čelit zatčení. Ministr obchodu Vince Cable tehdy označil kampaň za "hloupou a urážlivou".

Vražda mladého Rusa vyprovokovala etnické nepokoje v Moskvě. Do ulic vyšly tisíce lidí - čtěte ZDE

Nicméně náměstek ministryně vnitra pro imigraci Mark Harper ve čtvrtek řekl, že tato kampaň by mohla být rozšířena na celou Británii. V diskusním pořadu BBC řekl, že šlo o zkušební akci, jejíž výsledky nyní vláda hodnotí. "Nevidím problém v tom, abychom řekli lidem, kteří nemají právo být ve Spojeném království, že tu již nemohou být," řekl.

Na rozhovor s aktivistou Sureshem Groverem, kterému také přišla vládní SMS, se můžete podívat zde: