Novináři na Slovensku se dozvěděli nepříjemnou zprávu. Podle rozhodnutí soudu totiž jejich články nejsou autorskými díly a lze je bezplatně šířit a kopírovat.

Průlomový verdikt padl u krajského soudu v Bratislavě ve sporu mezi společností Ecopress, která na Slovensku vydává Hospodářské noviny, a firmou Storin, věnující se monitoringu médií.

Nakladatelství se nelíbilo, že Storin bez povolení shromažďuje autorské články z novin a webu a prodává je státním institucím či soukromým společnostem.

Posuzované novinářské články podle soudce Jána Stančeka vykazují znaky tvořivosti, ale ne do té míry, aby mohly být považovány za autorská díla. Ochrana se na ně tak podle zákona nevztahuje.

"Jde o vítězství práva nad bezprávím," prohlásila spokojeně spolumajitelka Storinu Oľga Cimová. Vydavatelé, které slovenské HN oslovily, však verdikt kritizují.

"V tomto případě se soud dopustil znárodnění. Řekl, že výdělek může patřit někomu jinému, než je ten, kdo vynaložil náklady," uvedl pro list například generální ředitel Společnosti 7 plus Michal Klíma.

Obchoduje se i s českými články

Za pravdu odpůrcům verdiktu dává i situace v ostatních zemích EU. Například v Česku platí, že se se zprávami ve formě monitoringu nesmí obchodovat, pokud to nepovolí jejich vydavatel.

"Bohužel, na Slovensku se dá koupit monitoring nejen bez souhlasu slovenských, ale i českých vydavatelů," řekl v rozhovoru pro deník Sme ředitel jedné slovenské monitorovací agentury Ľubomír Šimášek.

Někteří odborníci si myslí, že slovenský soud rozhodl v rozporu s evropským právem. "Soudní dvůr EU (...) prohlásil, že novinové články jsou už ze své podstaty autorskými díly," řekla pro slovenské HN advokátka Lucia Menkeová, která zastupuje vydavatele.

Firma Storin čelí kvůli svým praktikám žalobám také od vydavatelů deníků Pravda, Sme a týdeníku Trend.