Pacienti platí od 1. dubna v lékárnách za své léky víc, ačkoliv ministerstvo zdravotnictví slibovalo, že víc platit nebudou. Novinářům to v pondělí řekli prezident České lékárnické komory (ČLeK) Stanislav Havlíček a výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Emil Zörner. Svá tvrzení doložili daty z lékáren. Podle nich zhruba 30 procent léků, které dříve doplatek neměly, ho nyní mají.

"Lékárníci jsou dnes a denně konfrontováni s údivem i nářky pacientů. Doplatky na některé přípravky vzrostly o desítky, či dokonce stovky korun. Pacienti se přirozeně diví, proč jim ministerstvo tvrdilo, že doplatky se nezvýší, když opak je pravdou. A my jim v lékárně sdělujeme leckdy smutnou realitu," řekl Havlíček.

Podle ministerstva jsou ale údaje mimo realitu. "Data ČLeK neodpovídají realitě, poskytlo je 12 z 2400 lékáren," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Z dat 1600 lékáren, jež má ministerstvo, podle něj vyplývá, že za čtyři měsíce klesly ceny a úhrady o více než tři miliardy. "Výrobci, kteří o tyto zisky přišli, se snaží záměrně znejistit pacienty nepravdivými údaji, přitom jim jde především o jejich klesající výnosy," řekl.

Ministerstvo má podle Sršně pro pacienty naopak dobrou zprávu, že i v následujících týdnech budou klesat ceny a úhrady u dalších stovek léků.

Klesl počet léků bez doplatku 

Revizi cen a úhrad léků hrazených ze zdravotního pojištění provádí průběžně Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V ČR se ročně spotřebují léky za 70 až 80 miliard korun, přes 40 miliard platí zdravotní pojišťovny, zbytek je spoluúčast a volně prodejné přípravky. SÚKL informoval, že dosud provedenou revizí se ušetří zhruba tři miliardy ročně a že revize dál pokračují.

Na dotaz ČTK Havlíček uvedl, že z dat lékáren vyplynulo, že počty léků bez doplatku pro pacienty klesly po revizi přesně o 28 procent. Lékárníci mohou vydat v rámci generické záměny pacientovi lék se stejnou účinnou látkou, který je bez doplatku. U dvou léků na tlak a jednoho na štítnou žlázu to ale udělat nemohou, protože tyto přípravky nemají variantu.

Zörner doplnil, že pacientovi se tak při každé návštěvě lékárny může stát, že doplatek na jeho lék bude jiný. Zvýšil ho takzvaný Janotův balíček a pak i následné revize. Systém stanovení cen a úhrad vykazuje podle něj chyby a plodí tyto paradoxy.

Podle průzkumu, který pro ČAFF dělala agentura STEM, dopadá zdražení zejména na chronické pacienty, kteří jsou zvyklí chodit do lékárny pro relativně stálý okruh léčiv. "Ani oni, ani jejich lékaři se v systému trvalých změn a doprodejných období nestačí aktuálně informovat. Pacienti tak nemají šanci se v cenách a doplatcích vyznat," řekl Zörner.

SÚKL měl provést revizi cen a úhrad ze zákona do konce roku 2008. Zpožděním podle kritiků způsobil českému zdravotnictví mnohamiliardové ztráty. Poukazuje na to například i Česká lékařská komora.