Liberecký kraj přestane nejpozději od července hradit poplatky za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních a jejich lékárnách. Novinářům to ve středu řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD). O přesném datu ukončení úhrady regulačních poplatků rozhodnou krajští radní na mimořádném jednání v pondělí 14. června. Od loňského února, kdy kraj úhradu poplatků zavedl, vyplatil z rozpočtu bezmála 31 milionů korun.

Liberecký kraj vlastní tři zdravotnická zařízení - nemocnice v Liberci a České Lípě a Léčebnu respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku. Poplatky hradí také v lékárnách krajských nemocnic a od loňského dubna mají na úhradu nárok také pacienti, kteří si léky kupují v nemocniční lékárně ve Frýdlantu, která rovněž patří liberecké nemocnici.

"Poplatky za sebe nechává hradit 60 procent klientů v lékárnách a 61 procent pacientů při hospitalizaci," dodal Novák. Na pohotovostech za sebe nechává platit jen 44 procent lidí.

Poplatky za pacienty hradí kraj od 1. února loňského roku. Lidé jen podepíšou doklad, kterým uznají svůj dluh vůči zdravotnickému zařízení a souhlasí s tím, že ho za ně uhradí kraj. Úhradu poplatků prosadila ČSSD po loňských vítězných krajských volbách, od začátku ji ale kritizovali opoziční Starostové pro Liberecký kraj a ODS. Podle nich je nespravedlivá a diskriminační vůči obyvatelům Jablonecka a Semilska, kde krajská zdravotnická zařízení nejsou, a lidé tam poplatky hradit musí.

Následovat bude pravděpodobně i Zlínský kraj

Také Zlínský kraj zřejmě od července přestane proplácet poplatky za pacienty ve svých nemocnicích. Návrh na zrušení projedná v pondělí krajská rada, řekla ve středu ČTK radní pro zdravotnictví Hana Příleská (ČSSD). Pokud bude rada souhlasit, zastupitelé o ukončení proplácení poplatků rozhodnou ve středu 16. června.

Hejtmanství tak reaguje na závěry Evropské komise, podle něhož proplácení zdravotnických poplatků může být formou nedovolené veřejné podpory. "Myšlenky zrušení poplatků ve zdravotnictví se ale nezdáváme. Budeme tlačit na zástupce sociální demokracie ve sněmovně, aby toto v budoucnu vyřešil zákon," dodala Příleská

Právě s návrhem na zrušení regulačních poplatků ČSSD vyhrála krajské volby na podzim 2008. Kraje ovládané sociálnědemokratickými hejtmany dosud za vracení poplatků utratily přes 600 milionů korun. Předsednictvo ČSSD se minulý týden dohodlo, že sociálnědemokratická vedení krajů se mají do 21. června rozhodnout, zda přestanou proplácet zdravotnické poplatky, nebo je budou proplácet všem bez ohledu na to, kdo zařízení zřizuje.

Regulační poplatky zavedl v roce 2008 bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Systém byl od té doby několikrát upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti. Od třicetikorunového poplatku u lékaře jsou osvobozeny děti do 18 let. Po překročení ročního limitu 5000 korun vracejí zdravotní pojišťovny peníze zpět, děti a senioři mají limit poloviční.