Akutní péči po případném odchodu lékařů budou od března "v co nejširší míře" připraveny zajistit fakultní nemocnice. Měly by přijímat pacienty bez ohledu na spádovost. Po jednání se řediteli fakultních nemocnic a premiérem to ve středu řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). I ve fakultních nemocnicích ale mnozí doktoři podali výpovědi a některá oddělení by zřejmě nebyla schopna sama akutní pomoc zajistit.

"Fakultní nemocnice intenzivně připravují krizové plány, budou připraveny a budou tvořit páteřní síť v případě krizového řízení," řekl po schůzce premiér Petr Nečas (ODS). Neuvedl, na kolik by zajištění náhradní péče mohlo vyjít. Stát je na to podle něj ale připraven. Nabídku lékařům označil za vstřícný krok.

Ke konci února by mohlo z nemocnic odejít na 3800 z asi 20.000 lékařů. Podali výpověď v odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme. Heger jim nabídl na zvýšení platu zdravotníků dvě miliardy. Doktoři by z toho měli dostat tři čtvrtiny a sestry a personál zbytek. Lékařské odbory to odmítly, žádají celou sumu.

Hradec Králové: Pokud nám Praha nepomůže, nezvládneme to

Ve fakultní nemocnici v Hradci Králové podalo podle jejího ředitele Romana Prymuly výpověď 180 lékařů. Nebude tedy prý možné zajistit akutní péči hlavně o předčasně narozené děti a kraje budou muset spolupracovat.

"Jenom silami bývalého východočeského kraje to nezvládneme, musíme spolupracovat s pražským regionem," řekl Prymula.

Podle ředitelů fakultních nemocnic je v nouzovém systému možné přežít zhruba šest týdnů až dva měsíce. Pak by se mohl vyčerpat limit přesčasové práce.

Heger řekl, že se počítá se společným lůžkovým fondem či tím, že by se personál přesouval z jednotlivých oddělení na jiná podle potřeby. Uzavřít by se mohly také některé ambulance, přijímaly by se do nich akutní případy. Ředitelé nemocnic dostali pokyn, že mají brát i pacienty z jiných regionů. "Tradiční spády nebudou hrát žádnou roli," uvedl ministr.

Ředitelka z Plzně: Nápor bude veliký

Podle ředitelky plzeňské fakultní nemocnice Jaroslavy Kunové by po případném odchodu lékařů Karlovarský a Plzeňský kraj čekalo velké omezení péče. "Nápor bude veliký," uvedla Kunová. Dodala, že nemocnice bude pracovat v krizovém režimu, aby uspokojila pacienty. Šéfka nemocnice věří, že neonatologové a gynekologové nakonec neodejdou. Lékařům před pár dny nabídla zvýšení platů o 8000 až 12.000, jak žádají. Místní odbory její návrh odmítly.

V Ostravě vyprázdní ortopedii či kožní

Výpovědi naopak nepostihly ostravskou fakultní nemocnici. Podle jejího ředitele tedy nebude mít žádné výpadky. Musela by ale přebrat pacienty od krajských nemocnic. Chce proto odsunout případně plánované operace a postupně vyprazdňovat oddělení jako ortopedie, rehabilitace či kožní, kde není léčba tak akutní. Tím by se měla zdvojnásobit kapacita právě pro neodkladné případy, porodnice by pak mohla mít až trojnásobek lůžek, tedy stovku.

Heger věří, že se ještě dá situace zvrátit a podaří se odchodu lékařů zabránit. Na středečním odpoledním jednání vlády či případně s vedením koalice chce mluvit o svém dalším mandátu pro vyjednávání s lékařskými odbory. Pokud by ho odboráři nekontaktovali, udělá to prý sám.