Letošní zima je bohatá na sněhovou nadílku i na velmi nízké teploty. Neobvyklá je ale především doba, kterou už sníh pokrývá české i moravské nížiny. "Hodně atypická pro letošní zimu je délka sněhové pokrývky v nížinách a nižších nadmořských výškách. Sníh na Moravě a ve Slezsku máme už od 2. ledna až do dneška," řekla serveru iHNed.cz meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. A dodala, že v Praze a ve Středočeském kraji lěží sněhová pokrývka od 6. ledna.

Podobně "vytrvalou" zimu z hlediska sněhové pokrývky bychom pro nížiny podle Honsové mohli najít až na přelomu let 1969/1970.

Pokud bychom v posledních 20 letech chtěli zažít stejně silné a vytrvalé mrazy, museli bychom se podle meteoroložky vrátit do zimy 2005/2006.

Výrazné oteplení na začátku března

V současné době leží na metru čtverečním v průměru 66 litrů vody, uvedla Honsová. Nejlepší možný scénář odtávání sněhu by podle ní vypadal tak, že se denní teploty budou pohybovat kolem pěti stupňů Celsia v nižších polohách, v noci budou klesat lehce pod bod mrazu a nebude pršet. "To by to odtálo, ani bychom nevěděli jak," popsala.
"Nejhorší varianta je, že se teploty najednou zvednou na deset stupňů a v noci nebudou klesat pod bod mrazu. A k tomu bude denní úhrn srážek alespoň 20 centimetrů vody," varovala s tím, že to by znamenalo rychlé tání a povodně.

K tomu by mohlo dojít v první březnové dekádě, kdy se má podle předpovědi výrazněji oteplit. "Čím více se odtávání sněhu oddaluje, tím větší je možnost, že teploty rychle stoupnou," doplnila Honsová, podle které je pravděpodobnější i to, že v březnu bude při tání pršet.

Do konce února zatím k výraznému tání nedojde. Srážky budou i v nížinách mrznoucí, dodala Honsová.