Na severu Moravy sice hladiny řek nadále rychle klesají, pokračují ale sesuvy podmáčené půdy. Jejich počet ráno přesáhl desítku. Svahy nově ujíždějí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Od nočních hodin se hýbe svah také v Horních Bludovicích na Karvinsku v délce 200 metrů nad řekou Lučinou, kde ráno platil třetí povodňový stupeň. "Nové sesuvy zatím neohrožují místní obyvatele," řekla mluvčí moravskoslezského hejtmanství Šárka Vlčková. "Během tří až pěti dnů budou sesuvy půdy přibývat, protože jílovité podloží se bude postupně uvolňovat," řekla s tím, že se jedná většinou o pozvolné a pomalé sesuvy.

V Havířově se už ve středu utrhl svah nad tokem Stružník, evakuovaný majitel rodinného domu nad sesuvem se už může vrátit domů. Podle geologa nehrozí, že by dům spadl. Na místě se budou až do soboty masivně kácet stromy, poté bude nutné zatrubnit tok v délce asi 30 metrů.

V Karviné se v noci sesunul svah Rajeckého kopce nedaleko rodinného domu, jehož obyvatelé nocovali raději u příbuzných. Situace je už stabilizovaná. Druhý sesuv v městské části Ráj utrhl asi 200 metrů cesty.

Rodinný dům nedaleko trhliny, jehož obyvatelé v noci odmítli evakuaci, není podle geologa v přímém ohrožení. "Svah je stále v pohybu, ale sesouvá se dolů na druhou stranu od domů," řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová s tím, že není vyloučen další sesuv cesty.

Podle krajského úřadu dnes ráno sjela další půda v Řepištích na Frýdecko-Místecku a ve frýdecko-místecké Skalici, kde už se svah začal sesouvat v pondělí. Zemina tam zasypala místní komunikaci směrem na Raškovice, která zůstává uzavřena. Půda se sesouvá od úterý také v českotěšínské části Mistřovice, ani tam ale neohrožuje zástavbu, dodala mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Evakuace kvůli sesuvům v kraji tak zatím byla nutná jen ve středu, kdy byli evakuováni obyvatelé celkem šesti domů v Bukovci na Jablunkovsku, Havířově na Karvinsku a Dolních Domaslavicích nad přehradou Žermanice, kde více než třem objektům hrozí demolice.

Podle Povodí Odry přehrada není ohrožena ani v případě, že by se uvolněná zemina v celém objemu utrhla a spadla do nádrže. Podle krajského úřadu se sesuv v Dolních Domaslavicích už zastavil, záležet však bude na dalších srážkách.

V Troubkách se uklízí, voda už je téměř pryč

Řeka Bečva na Přerovsku se ve večerních hodinách vrátila k běžnému stavu. Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík ale prodlouží stav nebezpečí na Hranicku a Přerovsku do 31. května. Učiní tak kvůli zaplaveným Troubkám. Tam se situace výrazně zlepšuje. "Situace je proti včerejšku diametrálně lepší," řekl starosta Radek Brázda.  V Dolních Domaslavicích nad přehradou Žermanice na Frýdecko-Místecku se 19. května po dlouhotrvajících deštích sesunuly podmáčené svahy i s několika domy.

Voda je podle něj už asi jen na 20 nebo 30 procentech obce, v nejhlubších místech jí může být do tři čtvrtě metru. Během dneška bude v Troubkách pracovat i velkokapacitní čerpadlo, které pomůže místní čističce vodu ze zaplavených částí obce odčerpávat.

Evakuační místa podle Brázdy v současné době využívá už jen minimum lidí, zhruba do pěti desítek. "Většinou se shromáždili u příbuzných a tak dále a postupně se začali do Troubek vracet," doplnil starosta.

Ve středu se v Troubkách začalo s prvními úklidovými pracemi a kontejnery, kam budou lidé moci odklízet zatopené věci nebo uhynulá zvířata, budou připravené i dnes. Do obce by navíc s pomocí hasičů nebo humanitárních organizací měla proudit pomoc v podobě čistících a dezinfekčních prostředků, pracovních pomůcek a pitné vody.

V Karviné zase musejí kvůli kontaminovaným studnám zásobovat pitnou vodou desítky lidí. Severomoravským vodovodům a kanalizacím (SmVaK) se  podařilo zabránit přerušení dodávky vody pro 15.000 obyvatel horní části města. Na pomoc do města přijíždějí hasiči a strážníci z Čech.

"Problémy mají stále lidé v Loukách. Zaplavená a podemletá silnice z Karviné na Těšín je odřízla od města. Desítky lidí mají kontaminované studny, takže oblast zásobujeme mimo jiné pitnou vodou a samozřejmě jsou tam týmy záchranářů včetně Červeného kříže a řeší operativně problémy," uvedl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Jižní Morava narozdíl od té severní pravděpodobně vyhrála boj s povodněmi. Ve Strážnici na Hodonínsku již hladina Moravy od půlnoci klesá. V pátek se očekává kulminace ještě v Lanžhotě na Břeclavsku. "Její hladina tam ale výrazněji nahoru již nepůjde," řekl Tomáš Kříž z dispečinku společnosti Povodí Moravy.

Voda v regionu větší škody nenapáchala. Přestože se Morava vylila z břehů, nezaplavila domy a nedostala se do obcí a měst. "Noc byla bez deště, což situaci pomohlo. Voda odtéká a ve Strážnici již rozhodně nahoru nepůjde. Otázkou je, zda se vůbec Morava rozlije pod Lanžhotem do lužních lesů," uvedl Kříž. Moravě na jejím dolním toku nyní výrazně odlehčí, že vodohospodáři dnes v 10:00 začali napouštět suchý poldr v Polesí Soutok. Vznikne tam obří laguna, která ale nikoho neohrozí.

Velká voda na Moravě a ve Slezsku zasáhla celkem 2100 objektů. Od neděle 16. května bylo nasazeno v ohrožených oblastech 4253 hasičů, kteří při zásazích evakuovali celkem 1198 lidí. Povodně stále mají jedinou oběť, starší ženu z Třince. Zranění utrpělo 11 lidí, počet zraněných tak oproti posledním informacím vzrostl o dva. Hejtmani odhadují škody v řádu miliard.

Hasiči již ukončili záchranné práce a věnují se pracím likvidačním. Čeští hasiči z Ústeckého kraje a z Hlučína pomáhají také v povodněmi zasaženém Polsku, konkrétně v okolí Katovic. Na žádost polského ministerstva vnitra tam přijeli s velkoobjemovými čerpadly.