Vedení hlavního města už se nebude dále zabývat údajným napojením podnikatele Romana Janouška na pražský magistrát. Vysocí magistrátní úředníci Jiří Toman a Petr Ďurica, kteří údajně měli podle některých médií přístup k Janouškovu švýcarskému kontu, v úterý na jednání městské rady tuto informaci popřeli. S jejich odpovědí je spokojená náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK ED), která vyjádření úředníků požadovala. Řekla to ČTK. Janouška podle některých médií švýcarští vyšetřovatelé podezírají z praní špinavých peněz.

Reedová už před týdnem oba úředníky vyzvala, aby spojení s Janouškem buď potvrdili, nebo vyvrátili. Toman i Ďurica jí pak v dopise odpověděli. Náměstkyně ale přesto chtěla, aby se celá záležitost otevřela i na zasedání rady. V úterý si vyjádření obou úředníků nakonec vyžádal primátor Pavel Bém (ODS).

"Jsem ráda, že se vůbec něco dělo, v pátek to ještě tak nevypadalo," řekla Reedová. Podle ní Toman i Ďurica také popřeli, že by jejich vztah k Janouškovi nějak zasahoval do jejich práce na magistrátu. "Prozatím mi to stačí. Samozřejmě pokud by se ukázaly nějaké jasné důkazy, že nemluví pravdu, pak je to o jejich odvolání. Ale zatím proti jejich vyjádření nestojí žádné důkazy, že by tomu bylo jinak," doplnila náměstkyně.

Protikorupční strategie

Reedová doufá, že rada města také brzy přijme protikorupční strategii, kterou už jednou shodila ze stolu. Ta by totiž měla řešit i problematiku zadávání veřejných zakázek a nakládání s majetkem města, která je v kompetenci těchto dvou úředníků. "Věřím, že se zlepší i spolupráce s oběma řediteli, protože doposud například v rámci mapy korupčních rizik nebyli ti nejaktivnější," poznamenala Reedová.

Mluvčí magistrátu Jiří Wolf po jednání rady ČTK řekl, že primátor Pavel Bém, který je s Janouškem také spojován, považuje tímto celou věc za vyřešenou. Údajně jej ale rozzlobilo, že Reedová řešila záležitost přes média.

Ďurica stojí v čele odboru obchodních aktivit, který se stará o nemovitý majetek města a jeho komerční pronajímání. Toman zase šéfuje odboru městského investora, který rozhoduje o takových investicích, jako jsou městský okruh včetně tunelu Blanka nebo Ústřední čistírna odpadních vod, jejíž plánovaná přestavba by měla stát více než deset miliard korun.