Ve Velké Británii stačí pár kliků na internetu a každý hned ví, kolik berou poradci premiéra Davida Camerona. Na Slovensku zase sepíší žádost a tamní informační zákon nedá úřadům na výběr – musí žádané platy zveřejnit.

Dokonce i ruský prezident Dmitrij Medveděv vydal výnos, podle něhož vysoce postavení úředníci rok co rok zveřejňují výši příjmů.

Jen v Česku se tomu úřady stále brání. Když Hospodářské noviny požádaly o informace o platech a odměnách vysokých státních úředníků, většina ministerstev a státních úřadů poskytla jen souhrnné údaje za několik pracovníků s odvoláním, že detailnější rozklíčování koliduje s právem na ochranu osobních údajů.

Nejvyšší správní soud přitom před několika měsíci jednoznačně řekl, že takové informace mají být veřejně přístupné. Tak jako ve světě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.