Přímo z vazební věznice poslal letos poslanec David Rath své majetkové přiznání.

Bývalý středočeský hejtman obviněný z korupce přiznal celkový příjem mimo parlament ve výši 1,8 milionu korun. Většinu z těchto peněz tvořil podle serveru Novinky.cz hejtmanský plat. Zhruba půl milionu získal pronájmem nemovitostí a zbytek si vydělal lékařskou praxí.

Poslanec zadržený se sedmimilionovým úplatkem se zároveň stal loni spolumajitelem domu. Za svůj podíl zaplatil 1,75 milionu korun.

Majetková přiznání za loňský rok, která musí zákonodárci odevzdat do konce června, ukázaly několik dalších zajímavostí. Například poslanec ODS a bývalý ústecký primátor Kubata si půjčil 2 miliony od advokáta, který dostával od města Ústí nad Labem zakázky.

Exprimátor Jan Kubata si od advokáta Tomáše Machurky půjčil 2,2 milionu korun. Podle serveru Lidovky.cz oba tvrdí, že půjčka byla soukromá a s právními službami pro Ústí nad Labem neměla nic společného. Podobný názor ale nesdílí například organizace Transparency international.

"Když jde o půjčku od někoho, s nímž jsem jakožto zástupce veřejné moci v určitém obchodním vztahu, tak podle mého názoru není co řešit - je to problém," konstatoval právník nevládní organizace Vladan Brož.

Kubata si během stejného období pořídil byt za 1,6 milionu, automobil za 175 tisíc korun a na hypotéce mu zbývalo splatit 4,2 milionu.

Poslanci odhalují majetek. Nejvíce zatím dluží stíhaný véčkař Chaloupka - čtěte ZDE

Půjčoval si také poslanec Václav Baštýř (ODS), který proslul extrémně výhodným nákupem pozemků, přes které povede jihočeská dálnice D3. Podle přiznání Baštýř koupil loni jako soukromý zemědělec i řadu budov celkem za statisíce korun. Za deset milionů korun naopak prodal akcie.

Do automobilu investoval 1,95 milionu ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM). Vozy si koupili i další poslanci, například Ivan Fuksa za 760 tisíc nebo komunista Vojtěch Filip za 789 tisíc.

Třetinu domu a pozemku na pražské Malé Straně dostala darem od matky vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Soňa Marková (KSČM) zdědila byt za 1,5 milionu, Petr Tluchoř (ODS) dostal byt za 2,55 milionu darem od tety. Viktor Paggio (nezař.) koupil na hypotéku byt za 2,8 milionu korun a splácel úvěr ve výši 3,4 milionu.

A bývalý pražský primátor Pavel Bém (dříve ODS) v majetkovém přiznání uvedl, že dostal autorský honorář 725 tisíc za knihu Třetí Everest - poznání bolí vydanou před pěti lety.

Nečas nic nepřiznal, Kočí krém

Někteří poslanci loni vkládali své peníze do akcií. Ivana Levá (KSČM) pořídila za 230 tisíc akcie Morgan Stanley. Jaroslav Martinů (ODS) zase uložil milion do státních dluhopisů a Radim Fiala (ODS) koupil za tři miliony podíl ve Studiu PN Prostějov.

Všechny kolonky zůstaly prázdné v loňském přiznání premiéra Petra Nečase (ODS). Naopak pozornost budí přiznání Kristýny Kočí, jež dostala šátek za 15 tisíc od Víta Bárty (VV) a alkohol a tělový krém od čínského velvyslanectví.

Související