rakovina_injekce_225_LW.jpgLékárny v ČR budou muset během několika následujících týdnů zlikvidovat nespotřebované loňské vakcíny proti chřipce v hodnotě zhruba 15,6 milionu korun. Očkovací látce v létě končí použitelnost. Novinářům to dnes řekli představitelé Grémia majitelů lékáren.

"Je to zajímavá situace v době, kdy se hovoří o úsporách ve zdravotnictví. Plýtvání ukazuje, že systém není funkční," řekl podle agentury ČTK k likvidaci desetitisíců vakcín předseda grémia Petr Krpálek.

V Česku funguje asi 2500 lékáren. Podle průzkumu grémia by každá měla zničit v průměru 48 vakcín. Nákupní cena vakcíny činí 130 korun. Vakcíny za dalších asi pět milionů korun budou prý muset zlikvidovat distributoři, dodal Krpálek.

Na vině je prý Rathova iniciativa

Na situaci se podle představitelů grémia mohla částečně podepsat mírná zima a s ní spojený menší zájem o očkování proti chřipce. Hlavní příčinu ale zmíněná skupina vidí jednoznačně v novém systému distribuce, který funguje od loňského roku. Kvůli němu prý lékárny plánují objednávku vakcín pro letošek jen opatrně. Obávají se totiž toho, aby je za rok nemusely ničit znovu.

V minulosti existovala jediná cesta. Lékárny nejprve podle potřeb lékařů objednaly určitý počet vakcín. Ty od výrobce putovaly k distributorovi. Od něj je pak získaly lékárny, které je poskytly lékařům.

Od loňska je možné dodávat léčiva přímo do ordinací. Podle představitelů grémia si vakcínu někteří lékaři nejdříve objednali přes lékárny, pak ji ale odebrali jinde. Lékárnám tak naplánované kusy zbyly.

"Mám v jedné své lékárně asi 120 vakcín, na kterých jsem se dohodl s lékaři. Pak je neodebrali," řekl místopředseda grémia Dušan Holečko. Nepamatuje si prý, že by jeho dvě lékárny od roku 1993 někdy musely vakcíny likvidovat.

Změnu systému a dodávání léčiv přímo do ordinací prosadil bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Podle grémia tato legislativa působí chaos. Vyjádření Davida Ratha se však redakci iHNed.cz v průběhu dnešního dne nepodařilo získat.

Členové grémia volají po návratu k minulé praxi. O novele zákona o léčivech by měla sněmovna rozhodovat na podzim.

Související