petr-zelenka-192-128.jpgJednatřicetiletý bývalý zdravotník Petr Zelenka zavraždil sedm pacientů a v deseti dalších případech se o to pokusil, konstatoval Pražský vrchní soud v odvolacím procesu s mužem, který vstoupil do dějin kriminalistiky pod přezdívkou heparinový vrah.

Soud ho stejně jako předchozí justiční instance, Krajský soud v Hradci Králové, poslal na doživotí do vězení. Pokud Zelenka nepodá dovolání k Nejvyššímu soudu, přidá se k dalším 31 vězňům, kteří si v tuto chvíli odpykávají nejvyšší možný trest.

OBRAZEM: Podívejte se, v jakých celách tráví zbytek života doživotně odsouzení - ZDE  

Zelenka zabíjel tak, že pacientům anesteziologicko-resuscitačního oddělení - tedy lidem nejvíce ohroženým na životě - podával heparin, lék na ředění krve. Činil tak v průběhu několika měsíců roku 2006, než si podezřelého počtu úmrtí na oddělení všimlo vedení nemocnice.

Čtěte více o případu heprinového vraha

Bezprecedentní případ nemocničních vražd nemá v historii české kriminalistiky obdoby. Šokující bylo, jak snadno mohl Zelenka v nemocnici vraždit a také to, že k odhalení došlo až po delší době.

Obhajoba předložila nový posudek 

Podle původního posudku odborníků je Zelenka duševně zdravý a za své činy zodpovědný. Ze závěrů znaleckého posudku vyplývá, že motivem jeho jednání byla reakce na syndrom vyhoření a únavu z práce. Obhajoba však předložila odvolacímu senátu nový znalecký posudek z oboru psychiatrie. Podle dokumentu, jehož část přečetl předseda senátu Jiří Lněnička, netrpěl zdravotník v době údajného páchání trestné činnosti žádnou duševní chorobou, byl schopen své jednání ovládat a rozpoznat jeho společenskou nebezpečnost.

Motiv jeho jednání ovšem nový posudek vysvětloval jinak, než již dříve vypracovaný znalecký posudek. Podle původních znalců tak jednal proto, aby zmátl lékaře a získal pocit, že je lepší než oni. Podle nového posudku nechtěl pacienty zabít, ale dostat do riskantních situací, což vedlo k jeho vzrušení. Znalci to přirovnali k sázení na dostizích.

Jako pyroman 

0611CR_SOUD_ZDRAVI_VRAZDA_H_BROD_7_903_1___192x128_.jpgAdvokát obžalovaného Herout pak příměr upravil. Prý by Zelenku spíše než k sázkaři přirovnal k hasiči - pyromanovi. "Uspokojuje jej to, že může hasit," řekl podle agentury ČTK advokát.

V dvacetiminutovém emotivním projevu, při kterém se Zelenka rozplakal, pak práci policie zpochybnil Zelenkův otec. Řekl, že jeho syn nespáchal všechny skutky, ze kterých jej viní žalobci. Někteří lidé prý na seznam poškozených nepatří. "Nechci z něho dělat chudáka, ale chci znát skutečnou pravdu," řekl.

Přítomní poškození a jejich příbuzní na jeho slova reagovali nesouhlasným kroucením hlavou, padla i ostřejší slova. "Tomu nedávejte slovo vůbec," pravila jedna z přítomných žen, když chtěl Bohumil Zelenka později opět promluvit.

Žalobkyně Kratochvílová připomněla, že Zelenka se několikrát k jednání popsanému v obžalobě přiznal a zároveň popřela, že by k tomu byl donucen policisty. Autoři vypracovaných posudků podle ní byli erudovaní znalci. Zároveň navrhla, aby soud do verdiktu doplnil, že Zelenka podával heparin ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, protože tak prý jednal kvůli vzrušení nad bezmocností lékařů. "Někteří (poškození) přímo před očima zdravotnického personálu vykrváceli," uvedla. Podle žalobkyně nelze Zelenkovi uložit jiný trest než doživotní. "I pokud by byl poloviční počet poškozených," dodala.

Opakovaná omluva 

Sám Zelenka se znovu omluvil všem poškozeným a jejich rodinám. Řekl, že nikdy netvrdil, že je nevinen, zároveň ale odvolacímu senátu sdělil, že nikdy nechtěl, aby pacienti zemřeli. "Přijmu takový trest, jaký mi bude určen. Spravedlivý trest za to, co jsem udělal," prohlásil.

Související