"Přibližně 70 % respondentů uvedlo, že regulační poplatky neměly na jejich vlastní rozpočty žádný nebo téměř žádný vliv," komentuje společnost výsledky průzkumu. Naopak 28,6 procenta dotazovaných si myslí, že ano.

Lidem se také líbí, že vláda v současnosti pracuje na dalších úpravách regulačních poplatků a zmírňuje jejich užívání. Této snahy si cení více než 90 % respondentů.

Podle lékařů je jednoznačným přínosem regulačních poplatků úbytek pacientů. Lékaři odhadují, že se průměrná návštěvnost v ordinacích od jejich zavedení snížila o 20 %.

Čtěte také

"Zavedení regulačních poplatků slouží částečně jako síto. Umožnily nám věnovat více času pacientům, kteří naši péči skutečně potřebují," říká například Jan Brandejs, praktický lékař z Prahy 4. Nemocných ubylo také u specialistů.

Na otázku, zda lékaři souhlasí se zavedením regulačních poplatků, odpovědělo 76 % dotázaných kladně.

"Lze konstatovat, že se negativní vliv poplatků na peněženky pacientů často přeceňuje," sdělil ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník.

Westminster provedla průzkum od 9. do 15. června 2008. Ptala se zhruba tisíce občanů a 150 lékařů po celé České republice.

graf-poplatky.jpg