Minitsr zdravotnictví Tomáš JulínekMinistr zdravotnictví Tomáš Julínek delegáty sjezdu České lékařské komory (ČLK) ani po sobotní bouřlivé debatě nepřesvědčil. V neděli před desátou hodinou ráno jich většina odhlasovala výzvu k Julínkově rezignaci.

Návrh podpořilo 131 delegátů, proti bylo 94 a 16 se zdrželo.

"ČLK žádá změnu na postu ministra zdravotnictví," vyzvali lékaři premiéra Mirka Topolánka. Činí tak "z důvodu prosazování revolučních nikoli reformních změn v českém zdravotnictví silou bez diskuse s ČLK."

"Tyto praktiky patří do totalitní minulosti naší země," píše se doslova v usnesení sjezdu lékařské komory, který zastupuje všech 46 tisíc lékařů.

Delegáti sjezdu lékařské komory rovněž vyzvali vládu a parlament, aby odmítly reformu, kterou ministr připravil.

Šťastný: Julínka bych odvolal také

Na sjezdu lékařské komory teď probíhá diskuse s politiky. Na otázky lékařů odpovídá šéf zdravotního výboru David Rath z ČSSD, místopředseda zdravotního výboru z ODS Boris Šťastný nebo poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

Boris Šťastný před zástupci českých lékařů přiznal, že kdyby byl delegátem sjezdu, tak by pro odvolání svého spolustraníka Tomáše Julínka hlasoval také.

"Ministr jakéhokoli resortu je manažerem. Jeho úkolem není jen vytvořit vizi, odprezentovat ji zaměstnancům, ale také ji prosadit. A pokud se mu z nějakého důvodu nedaří vizi zrealizovat, tak by měl svolat zaměstnance a říct, musíme to udělat jinak. Nebo přiznat, že nemáme dostatek hlasů a bavit se, co dál. Pan ministr Julínek tuto věc neudělal. Je pro mě obtížné nahrávat mým politickým oponentům, ale za současného stavu se domnívám, že mým konkurentům mnohem více nahrává paralýza, která existuje," uvedl.

"Jsem členem ČLK. Kdybych seděl mezi vámi, tak by pro odvolání ministra Julínka bylo místo 131 hlasů o hlas více," řekl Šťastný delegátům sjezdu.

Julínek tři hodiny přesvědčoval lékaře. Marně

Ministr Julínek přijel na sjezd v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne. Hned po půlhodinovém úvodním projevu se odehrála nejdramatičtější část Julínkova vystoupení. Prezident ČLK Milan Kubek si totiž nechal odhlasovat, že bude hned po Julínkově vystoupení prezentovat výhrady komory k ministrově reformě.

S tím ale Julínek nesouhlasil a s necelou polovinou lékařů opustil sál. Julínek si na deset minut sedl do baru v pražském hotelu Pyramida, dal si panáka a až po Kubkově prezentaci se vrátil do sálu, kde pak další dvě a půl hodiny čelil otázkám desítek lékařů.

Julínek měl při odpovědích i při svém projevu největší úspěch s ujištěním, že jeho zákony obsahují možnost připlatit si na nadstandard, po čemž lékaři dlouho volají, nebo možnost legálně prodávat a dědit lékařské praxe.

Přečtěte si více o tématu

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přesvědčoval lékaře na sjezdu ČLK o prospěšnosti reformy.Otevřený boj

Někteří lékaři se ale do něj docela ostře pustili. "Prezident má nějakou prezentaci a vy jako malý kluk utečete do foyer. Já také nemůžu utíkat před pacientem. Chci, abyste odstoupil a v této souvislosti podám návrh na usnesení," vmetl Julínkovi do očí dětský lékař Tomáš Šindler z Holešova na Zlínsku.

Velmi ostře se také například do Julínka opřel i cévní chirurg Lukáš Velev, který se s Julínkem dobře zná z poloviny 90. let z ivančické nemocnice a tyká si s ním. "Žádnou reformu nemůžeš udělat proti všem. Máš nulovou podporu veřejnosti, nemáš podporu lékařské veřejnosti. Udělej to nejrozumnější, co můžeš. Stáhni všechny zákony a začni diskusi. To nemůže tvořit Šnajdr, Macháček, Hroboň a Hellerová a pak to považovat za zjevenou pravdu," řekl Velev za potlesku zhruba poloviny delgeátů sjezdu.

Julínek ale výzvu svého přítele odmítl. "Já si pamatuju, když jsem tě jako mladého lékaře přijímal. Vytváření reforem v churalu, aniž ji přinese nějaká politická reprezentace, není možné. Takhle to probíhalo za Emmerové a Součkové a k ničemu to nevedlo. Svou reformu nestáhnu," odpověděl Julínek.

Julínek měl i zastánce

Naopak někteří soukromí lékaři se Julínka zastali. "Pane ministře, nemáte podporu většiny tohoto sálu, nicméně řadových lékařů v terénu máte tisíce. S panem Rathem jsme razantně bojovali o vyšší spoluúčast pacientů a vy jste udělal první pokus pozitivním směrem. Jménem menšiny v tomto sále bych vás chtěl požádat, abyste vydržel," podpořil za potlesku necelé poloviny sálu Julínka praktický lékař Jaroslav Henzl.

Julínek po vypjaté debatě připustil, že většinu zástupců všech českých doktorů o své reformě nepřesvědčil. "Zajímavě se to auditorium rozpůlilo a lehce vyhrávali Kubkovci. Z některých vystoupení mi bylo smutno, ale věřím, že jsem některé nerozhodnuté oslovil," zhodnotil své vystoupení Julínek.

Kritika z úst Kubka

Kubek ale Julínkovo vystoupení tvrdě zkritizoval. "Velmi mě mrzí, že když jsem prezentoval připomínky, tak utekl jako malý kluk. Bohužel pan ministr se dopustil několika lží. Například když říkal, že s ČLK proběhlo vypořádání připomínek věcných záměrů reformy. To není pravda," řekl po Julínkově vystoupení Kubek.

Kubek kritizuje Julínka například za to, že jeho zákony umožňují platit lékařům za úplně stejnou práci rozdílné ceny. Vyčítá mu také, že zodpovídá za hromadění desítek miliard na účtech zdravotních pojišťoven.

Lékařská komora je totiž zdaleka největší a nejvlivnější lékařskou nátlakovou skupinou. "Nevím, jak by premiér Topolánek reagoval na usnesení lékařské komory," připustil po svém vystoupení na sjezdu komory Julínek.