tomas_julinek__192x128_.jpg Zákony, které prosazuje ministerstvo zdravotnictví ve druhé části zdravotnické reformy, se nejspíš na žádost lidovců budou měnit.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho vládní kolega a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se na tom v pondělí dohodli v Brně.

Julínek by měl upravit jeden ze zákonů například v otázce potratové turistiky.

Na konkrétních změnách se ministři dohodnou v úterý, kdy se sejdou znova na dalším jednání, řekl dnes novinářům po schůzce Čunek. 

Čtěte více:

Lidovci mají výhrady například k zákonu o specifických zdravotních službách. "Tam jsme se s panem ministrem dohodli, že všechny záležitosti, ve kterých my máme výhrady a jsou zásadně proti našim křesťanským principům, tak tyto budou ze zákona odstraněny," uvedl Čunek.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že vedení ministerstva se s lidovci pokusí dojednat také kompromis v otázce poplatků.

"Požadavky KDU-ČSL jsem ochoten zohlednit v kompromisech, ale to musí taky rozhodnout i další koaliční partner, a to jsou zelení," řekl Julínek. Dodal, že zelení mají oproti lidovcům opačný názor a chtějí zákon naopak více liberalizovat.

Další změny se podle Julínka budou týkat například umělého oplodnění. Bude o něj moci žádat jen pár. Zákon také upraví nakládání se zbylými embryi, uvedl ministr.

Související