Jiří Čunek v rozhovoru s premiérem Mirkem TopolánkemVládní KDU-ČSL chce, aby poplatky vybírané ve zdravotnictví nezůstávaly lékařům či zdravotním zařízením, ale šly zdravotním pojišťovnám.

V pořadu Otázky Václava Moravce v České televize to v neděli řekl vicepremiér a předseda lidovců Jiří Čunek. Tato změna má podle něj být součástí úpravy systému výběru poplatků, který jeho strana připravuje.

Čunek označil současný stav za nespravedlivý, když někteří odborníci mají "osm, pět nebo jednoho pacienta" a jiní lékaři jich mají desítky.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) však v pořadu Nedělní partie televize Prima jakékoli změny u poplatků odmítl. "Není důvod," řekl ministr.

Naopak jeho stranický kolega a místopředseda Výboru pro zdravotnictví PS Boris Šťastný myšlenku lidovců podpořil. "Tento návrh jednoznačně podporuji. Šlo by o přehledné, efektivní a především spravedlivé opatření pro pacienty, pojišťovny i poskytovatele zdravotní péče," uvedl Šťastný.

Čtěte více

Další změnu, kterou chce KDU-ČSL prosadit, je platba pouze za jeden recept, a to 20 korun, nikoli 30 korun, jako je to v současnosti. O těchto úpravách podle Čunka bude koalice jednat v blízké době.

Od počátku roku se v Česku vybírá 30 korun za návštěvu lékaře a za každou položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Odhaduje se, že lékařská zařízení dosud na regulačních poplatcích vybrala zhruba čtyři miliardy korun. Tyto peníze využívají na platy zaměstnanců nebo nákup zdravotnické techniky.

Zdravotní pojišťovny loni hospodařily se ziskem více než 26 miliard korun, opozice tvrdí, že letos stoupne až na 40 miliard.

Julínek: Je to politický problém

Čunkovo vystoupení přišlo den poté, co se experti koaličních stran ani po pěti hodinách jednání neshodli na přístupu na zdravotnické reformě ministra Tomáše Julínka.

Sobotní schůzka na ministerstvu zdravotnictví spor koaličních partnerů nevyřešila. K tématům, které nyní musí projednat předsedové stran, patří například lidovci kritizovaná norma o specifických zdravotních službách či výhrada zelených k definici standardní zdravotní péče, hrazené ze zdravotního pojištění.

Kvůli výhradám vládních stran musela ve středu vláda přerušit jejich projednávání. Ministr se schůzky se zástupci lidovců a zelených neúčastnil, zastupovali ho tři jeho náměstci.

V neděli znovu ostře kritizoval jednání koaličních partnerů. "Lidovci mají politický problém, který není faktickou oponenturou," řekl Julínek v televizi Prima s tím, že odejít z vlády se rozhodně nechystá.

"To by ode mě bylo velmi nezodpovědné, protože jsem ještě neudělal všechno, co jsem chtěl," dodal.