Rath_jednani_kraje__192x128_.jpg Středočeští zastupitelé v pondělí schválili rozpočet na příští rok, který počítá s hrazením poplatků v krajských nemocnicích za pacienty i zavedením autobusové a vlakové dopravy pro žáky a studenty zdarma.

Kraj vedený sociálními demokraty bude v roce 2009 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 18,8 miliardy korun. Pro letošní rok byl schválen rozpočet s příjmy a výdaji 17,6 miliardy.

Podle bývalého hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla (ODS), budou peníze, ze kterých kraj plánuje hradit poplatky v nemocnicích, scházet v dopravě a také ve zdravotnictví. Bendl to řekl na tiskové konferenci mezi jednáním středočeských zastupitelů. Sociální demokraté Bendlovy námitky odmítli.

Čtěte více:

Náměstek pro finance a investice Marcel Hrabě (ČSSD) uvedl, že ho mrzí, že zástupci ODS žádnou připomínku nesdělili na jednání finančního výboru. "Nikdo ukrácen nebude," odmítl výtky ODS hejtman David Rath (ČSSD). Například středočeské zdravotnictví podle něj v příštím roce dostane výrazně více.

Měl jste mlčet, úředníci nemuseli být propuštěni 

Bendl při rozpravě před schvalováním rozpočtu upozornil i na to, že návrh rozpočtu obsahuje matematické chyby při výpočtu procent. Rath na to reagoval slovy, že bývalý hejtman propásl dobrou příležitost kdy mlčet. "Další důvod, proč řadu vašich vysoce postavených úředníků propustit. Děkuji, že jste na to upozornil, takhle skutečně pracovat nemohou," opáčil.

ODS také tvrdila, že návrh rozpočtu nevisel dostatečně dlouho na úřední desce, a jeho dnešní projednávání tak odporovalo zákonu. Navrhla proto hned v úvodu zasedání stažení tohoto bodu z jednání. Zastupitelé to ale neschválili. Rath namítl, že se k tomu názory různí. Ze zákona to má být 15 dní. "Vyvěšeno to bylo prvního, dnes je patnáctého a nepřišla jediná připomínka od občanů. Z vaší strany je to drobná škodolibost, drobná ubohost, ale jistě na to jako opozice máte právo," poznamenal Rath.

Dárky občanům: poplatky, autobusy a vlaky zdarma

Hejtmanství chce na úhradu poplatků vydat z rozpočtu zhruba 80 milionů korun. Další peníze, 60 a 25 milionů korun, poputují na zavedení autobusové a vlakové dopravy pro žáky a studenty zdarma.

Podle Bendla byla proti předchozímu rozpočtu nejvíce krácena kapitola doprava, a to téměř o 400 milionů korun. "Nejvíce bude chybět ve výdajích na údržbu a provoz silnic druhé a třetí třídy," uvedl. Klesají podle něj také výdaje na bezpečnost silničního provozu. "Oni navrhují 17 milionů korun, my jsme měli v rozpočtu přibližně 50," poznamenal Bendl.

Další peníze podle něj chybějí na financování provozu nových sídel rychlé záchranné služby. Zároveň se snižují finanční prostředky na modernizaci krajských nemocnic, tvrdí bývalý hejtman. "U záchranné služby mám jinou koncepci, myslím, že v některých oblastech by se dalo ušetřit," reagoval na Bendlovu výtku hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD). Kraj chce jít podle něj raději cestou nájmů než cestou spravování majetku.

Pacienti by v krajských nemocnicích neměli platit poplatky za ošetření a hospitalizaci od 1. ledna, odvede je za ně formou daru kraj.

Související