vlada__192x128_.jpg Až těsně před páteční schůzí sněmovny koaliční poslanci vyberou, jakou variantu omezení poplatků ve zdravotnictví podpoří. Poplatky se můžou stát důležitým bodem při dojednávání ústupků a politických obchodů. Jednat s vládou chce i opoziční ČSSD.

Na středeční schůzi padlo k návrhu sociálních demokratů víc než deset pozměňovacích návrhů, ve hře tak zůstává například osvobození dětí do 18 let a seniorů a snížení plateb za recept. Změnu pacienti pocítí v příštím roce.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve středu připustil, že nynější forma poplatků je politicky neudržitelná. Změnu žádá nejen opozice, ale i část koaličních poslanců. Jde o to, jak velká bude. ODS bude podle předsedy vlády jednat o takových úpravách, aby byla zachována základní regulační funkce poplatků.

 

Více o středeční schůzi sněmovny:

 

Intenzivně ve čtvrtek podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jedná s vládní ODS sociální demokracie. Výsledky jednání se podle něj dají očekávat v pátek. Sobotka stejně jako ve středu další opoziční politikové naznačil, že pokud vládní koalice ustoupí od poplatků, opozice za to Topolánkovi kývne na harmonogram vojenských misí na příští rok. Jednání ČSSD spojuje i s dohodou o toleranci vlády v době předsednictví Evropské unii.

Poslankyně zelených Věra Jakubková řekla, že legislativní odbor sněmovny dnes připraví ze středečních pozměňovacích návrhů tabulku, nad kterou poslanci zasednou v pátek ráno. "Má to být zítra (v pátek), jiné informace nemám," sdělila lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Návrh: osvobodit důchodce od placení a snížit limit

S návrhy změn přišla ve středu desítka poslanců z opozice i koalice. Navrhovali například, aby u lékařů nemuseli platit důchodci nad 65 let či děti a dárci krve a kostní dřeně. Ochranný limit by se mohl vybraným skupinám snížit z 5000 na 3000 korun a zahrnovaly by se do něj všechny poplatky. Platit by se mohlo za recept, ne za jeho jednu položku. Sobotka ocenil, že tento návrh padl i z řad vládní ODS.

Od letoška platí lidé za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v daném roce přes 5000 korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí.

Související