Michal_Hasek__192x128_.jpg Poplatky v krajských nemocnicích v celé České republice přestanou lidé platit nejpozději 1. února. Zaplatí je za ně kraje. Termín je zatím hypotetický, ale nejzazší možný, řekl ve čtvrtek šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hejtmani se podle Haška na datu dohodli, protože některé z krajů budou na začátku roku hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Týká se to Ústeckého a Pardubického kraje.

Sociální demokraté, kteří vedou 13 krajů, ale podle Haška věří, že mechanismy pro proplácení poplatků v krajských nemocnicích nebudou vůbec muset použít. Poslanci mají totiž v pátek projednat změnu poplatků a ČSSD bude prosazovat jejich úplné zrušení. Kraje by tak stovky milionů korun ušetřily. Například v rozpočtu Jihomoravského kraje je na poplatky připravených 75 milionů korun, peníze jsou zatím v rezervě. O případném způsobu jejich použití rozhodne rada v příštích dnech.

Čtěte více:

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ve středu připustil, že by některé skupiny občanů mohly být od poplatků osvobozeny. S úplným zrušením poplatků ale vláda nepočítá. Na středeční schůzi padlo k návrhu sociálních demokratů víc než deset pozměňovacích návrhů.

Topolánek připustil politickou neudržitelnost poplatků 

Zavedení poplatků patřilo k prvním krokům reformy zdravotnictví, kterou prosazuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Poplatky se ale staly jedním z klíčových témat kampaně před říjnovými krajskými volbami, jejich zrušení prosazovala zejména ČSSD. Když ODS volby drtivě prohrála, začali někteří politici označovat za jeden z důvodů porážky právě zavedení poplatků. Někteří pak proto navrhli jejich zrušení, nebo úpravu.

O rušení či omezení poplatků může Poslanecká sněmovna rozhodnout již v pátek. Do té doby budou o této věci vyjednávat politici. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek (ODS) již připustil, že koalice není schopna udržet současnou podobu poplatků a že shoda na změně se už rýsuje, její podobu ale neupřesnil.

Snížit limit, odpustit poplatky důchodcům a dětem 

Změny navrhli koaliční i opoziční poslanci. Navrhli například, aby u lékařů nemuseli platit důchodci nad 65 let či děti a dárci krve a kostní dřeně. Ochranný limit by se mohl vybraným skupinám snížit z 5000 na 3000 korun a zahrnovaly by se do něj všechny poplatky. Platit by se mohlo za recept, ne za položku na něm. Vládní koalice chce z předložených návrhů vybrat takové, které pro ni budou akceptovatelné.

Od letoška platí lidé za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v daném roce přes 5000 korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí.