Ministr zdravotnictví Tomáš JulínekVypadalo to jako nečekaný průnik fotbalisty do pokutového území. Poslaneckou sněmovnou v pátek prošlo úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví poté, co ze schůze najednou zmizelo pět poslanců z koaličního tábora.

Vedle rebelující trojice Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec se hlasování nezúčastnili ani poslanci Jan Klas a Libor Ježek, kteří údajně byli s akutními zdravotními problémy odvezeni do nemocnice. 

Pro zrušení bylo 97 poslanců, ruku pro zvedli všichni sociální demokraté a komunisté, přidal se k nim i bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý. 92 vládních zákonodárců bylo proti, zdržel se lidovec Ludvík Hovorka. 

Ze dvou tváří boje o poplatky tak v pátek večer odcházel vítězně středočeský hejtman David Rath, který ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi a vládní koalici opět připomněl prohrané krajské volby.

Čtěte o průběhu klíčového hlasování

"Bylo to referendum o poplatcích ve zdravotnictví a o vašem vládnutí," obrátil se Rath na Julínka. Po hlasování děkoval poslancům: "Téměř po roce je šance zrušit poplatky ministra Julínka a vlády. Děkuji vám, že jste vyslyšeli hlas lidí."

Šéf lidoveckého poslaneckého klubu Pavel Severa původně navrhoval projednávání zákona o rušení poplatků přerušit do 25. ledna. Koalice a opozice by podle něj měly dost času na nalezení shody na kompromisním řešení a vyhnuly by se "silovému prohlasování". Jeho návrh však byl zamítnut.

Očekává se, že rozhodnutí sněmovny nyní zvrátí Senát, kde má převahu vládní ODS. Pak by měla následovat další jednání mezi opozicí a koalicí ve sněmovně a definitivní rozhodnutí parlamentu.

"Pokusíme se vyjednat podporu pro poplatky v Senátu," reagoval premiér Mirek Topolánek s tím, že se bude snažit najít přijatelný kompromis, který by znamenal částečnou úpravu systému poplatků a nikoli jejich kompletní zrušení.

"Nabízeli jsme vládní koalici kompromis a je škoda, že to nakonec dopadlo takovým hlasováním nadivoko," reagoval v České televizi místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. 

Pokud by zákon o zrušení poplatků schválil i Senát a podepsal prezident, lidé by v příštím roce přestali platit za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost.

Napěti u lidovců

Jaké politické důsledky bude mít výsledek pátečního hlasování, zůstává otevřené. Vedle dalšího působení Julínka ve vládě se množí také otazníky kolem koaliční KDU-ČSL.

Lidovecký klub vyzval poslance Ludvíka Hovorku, aby zvážil složení mandátu do konce roku. Pokud se tak nestane, předseda klubu Pavel Severa ohlásil odchod lidovců do opozice.

Čtěte více

Podobný scénář už dříve zmiňoval Julínek pro případ, že by poslanci KDU-ČSL hlasovali pro návrh Davida Ratha. "Pokračování koalice při takové destrukci je z mého pohledu na rozpad této koalice. Pokud by to takto dále pokračovalo, tak koalice nemá smysl." řekl ministr v pátek.

O své vlastní rezignaci se zdráhal hovořit. "Někdo ještě musí ten systém chránit. Já jsem krizový manažer a rezignaci si nepřipouštím," konstatoval Julínek ještě před hlasováním.

Zrušení poplatků by podle Julínka znamenalo výpadek několika miliard korun. Jen letos do zdravotnictví přinesly kolem pěti miliard a přispěly i k úsporám výdajů pojišťoven například za levné léky, uvedl ministr. Dodal, že peníze se přesměrovaly do nákladné léčby vážných chorob.

Už před hlasováním o poplatcích se v pátek ukazovalo, že vládě chybějí hlasy. Poslanci nepodpořili plán ministerstva obrany na vyslání českých vojáků do misí v zahraničí v příštím roce. Pro návrh hlasovalo 99 poslanců, potřeba bylo 101 hlasů.

Čtěte více