Středočeský kraj podruhé neuspěl s žádostí o převod oblastních nemocnic do neziskového holdingu. Ministerstvo zdravotnictví mu nevyhovělo, protože dosud pravomocně neskončilo správní řízení o prvním neúčinném návrhu.

Předchozí návrh na zápis do rejstříku veřejných neziskových zdravotnických zařízení ministerstvo zamítlo kvůli procesním a právním chybám. Středočeský hejtman David Rath se proti tomuto rozhodnutí odvolal a zároveň podal novou žádost, což ale podle ministerstva nelze.

"To je z právního hlediska zásadní překážka, která ministerstvu brání v zahájení a vedení řízení v téže věci," stojí v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví. Tomu tak údajně nezbývalo než zastavit řízení, aniž mohlo zkoumat věcnou stránku podání návrhu. Právní řád podle něj jinou možnost nepřipouští.

Rath: Je to politická šikana

Rath považuje rozhodnutí ministerstva zdravotnictví za absolutně nesmyslné. "Já jsem člověk, který stál u zrodu toho zákona, takže já vím, jaký byl úmysl zákonodárce. My jsme opravili chyby, které nám v prvním rozhodnutím vyčetli, byť jsem je považoval za šikanu, podali jsme tu žádost znova. A oni tvrdí, že plyne to první řízení a to už je ukončeno, protože my jsme se neodvolali. Porušili tím jak zákon o neziskových nemocnicích, tak zákon o správním řádu," zlobí se Rath.

Ten dokonce uvažuje o tom, že bude ministerstvo zdravotnictví žalovat. "Zvažuji právní kroky i možné trestní oznámení. Já můžu garantovat, že v okamžiku, kdy vyhrajeme volby, tak se stejnou žádostí u ministra z ČSSD uspějeme. Je to zneužití politického boje. Oni nikdy nedopustí, aby se ukázalo, že neziskové nemocnice fungovat. Dokud tam ale bude Marek Šnajdr a ODS, tak vznik neziskových nemocnic nepřipustí," dodává Rath.

Takto se žádosti nepíšou, říká ministerstvo

"Tak triviální formální nedostatky v případě obou žádostí svědčí buď o naprosté neznalosti platné legislativy a neprofesionalitě, nebo o promyšleném záměru neziskové zdravotnické zařízení nezřídit a pouze se tak tváří," uvedl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Záměr, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice, která by byla jednou právnickou osobou, Rath avizoval hned po krajských volbách, v nichž ČSSD zvítězila.

Výhodou sdružení nemocnic do jednoho neziskového holdingu má být mimo jiné to, že nemocnice ušetří díky centrálním nákupům zásob a služeb. Zaměstnancům prý podle hejtmana také stoupnou platy v průměru o deset procent. Opoziční ODS s tímto krokem nesouhlasí. Každá nemocnice má mít podle občanských demokratů svůj management a být řízena z místa, a ne z Prahy.

Středočeské zastupitelstvo se v pondělí usneslo na "nouzové variantě" - nemocnice nejdříve převedlo do jedné příspěvkové organizace. Dosud byly krajské nemocnice akciovými společnostmi, což chtělo nynější vedení hejtmanství změnit.

Související