Manžel jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky žádá po Nemocnici Havlíčkův Brod jako náhradu nemajetkové újmy jeden milion korun.

Případ v úterý začal projednávat Krajský soud v Hradci Králové. Nemocnice pochybení odmítá. Zelenka si odpykává doživotní trest vězení za vraždu sedmi pacientů havlíčkobrodské nemocnice a deseti pokusů o vraždu.

Verdikt zatím soud nevynesl a zřejmě ani jen tak nevynese. Soudkyně konstatovala, že je případ nejednoznačný. Kvůli doplnění listinných důkazů jednání odročila na neurčito.

Manželku žalobce se Zelenka pokusil zavraždit na přelomu srpna a září 2006 trojím podáním léku na ředění krve heparin. Díky včasné pomoci lékařů žena nevykrvácela. Zemřela však druhý den po poslední aplikaci heparinu Zelenkou. Podle loňského verdiktu trestního soudu nebylo příčinou její smrti podání heparinu Zelenkou.

Nemocnice: Nic jsme neporušili

Právní zástupce nemocnice Jan Mach se žalobci v soudní síni omluvil. Nicméně jeho požadavek na vyplacení milionu korun odmítl.

"Nemocnice žádnou právní povinnost neporušila," řekl. Připomněl, že žádní zaměstnanci nemocnice nebyli v souvislosti s heparinovými vraždami stíháni. Navrhl, aby soud žalobu zamítl. Mluvčí nemocnice Petra Černo řekla, že lékaři udělali maximum pro záchranu pacientů.

Petra Zelenku v červnu 2008 Pražský vrchní soud uznal vinným ze sedmi vražd v nemocnici v Havlíčkově Brodě a z dalších deseti pokusů o vraždu a poslal ho do konce života za mříže. V dubnu pak verdikt potvrdil i Nejvyšší soud.

Zelenka zabíjel tak, že pacientům anesteziologicko-resuscitačního oddělení - tedy lidem nejvíce ohroženým na životě - podával heparin, lék na ředění krve. Činil tak v průběhu několika měsíců roku 2006, než si podezřelého počtu úmrtí na oddělení všimlo vedení nemocnice.
Související