Senátoři ODS se regulačních poplatků nevzdávají. V čele s předsedou senátu Přemyslem Sobotkou (OSD) se postavili za návrh ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, aby se třicetikorunové částky i nadále vybíraly. Jako první o návrhu Juráskové informovaly server iHNed.cz a Hospodářské noviny.

„ČSSD a KSČM brání změnám, které se osvědčily,“ rozčiloval se Sobotka na adresu stran, které hned dvěma návrhy prosazují omezení či úplné zrušení poplatků.

Jurásková s podporou občanských demokratů namísto toho prosazuje a snížení cen léčiv o pět procent a očkování zdarma – to by podle občanských demokratů mělo ušetřit až tři miliardy korun.

„Pozměňovací návrh nechává poplatky v té výši jako dosud. Očkování proti penumokokovi by bylo hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětloval Tomáš Julínek, senátor, který jako někdejší ministr zdravotnictví systém regulačních poplatků přivedl k životu. 

Podle Julínka by rodiče na dotovaném očkování ušetřili osm a půl tisíce korun.

Sobotka a Julínek novinářům opakovali, že zrušení poplatků přivede české zdravotnictví do krize. „Jde o to, aby zdravotnictví bylo stabilní, nejde o to, kdo poplatky zavedl a kdo je zruší,“ vyzýval Julínek k zakopání válečné sekery.

Senátoři rozhodnou ve čtvrtek

Senát bude o těchto návrzích rozhodovat ve čtvrtek dopoledne, kdy má na programu levicové návrhy novel zákona o veřejném zdravotním pojištění ohledně poplatků. Pokud by ODS prosadila zachování poplatků v současné podobě, což by podle ní přineslo do systému sedm miliard korun na zajištění nákladné zdravotní péče, obě novely by dostala znovu k posouzení sněmovna.

V ní by levice podle dosavadních informací mohla mít potřebnou většinu k přehlasování Senátu a omezení poplatků. Záleželo by ale zřejmě na hlasu poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, jehož strana navíc připravuje vlastní návrh na reorganizaci zdravotnických poplatků.

Související