České ženy sice prožívají delší život než čeští muži, více let je ale trápí nejrůznější zdravotní obtíže. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Ženy nyní narozené se dožijí šedesátých narozenin ve zdraví, dalších 20 let stráví v nemoci, z toho 5,5 roku ve velmi vážné.

Muži nyní narození se dožijí ve zdraví osmapadesátých narozenin, pak v nemoci ještě něco přes 15 let, z toho asi čtyři roky s vážnou nemocí.

Statistici vyhodnotili i vyhlídky na "zdravé dožití" u současných seniorů a seniorek. Ženy ve věku 65 let by měly žít v průměru dalších 18 let, z toho ve zdraví už jen sedm let, tedy něco přes třetinu zbývajícího života.

Muži ve věku 65 let by měli žít v průměru ještě 14,8 roku, z toho ve zdraví 6,7 let, tedy 45 procent zbývajícího života.

Vize: Za 50 let každý desátý Čech starší 85 let

Dřívější průzkumy už ukázaly, že před stářím a nemocemi nelze zavírat oči. Česko bude totiž celkově v průměru stárnout.

Zatímco na začátku letošního roku byl podíl obyvatel starších 65 let jen 14,9 procenta, podle střední varianty projekce, kterou provádí Český statistický úřad, bude k 1. 1. 2066 tato věková kategorie tvořit už 32 procent obyvatel Česka, tedy více než dvojnásobek oproti současnosti.

Nejrychleji bude přibývat osob v nejvyšším věku – každý desátý obyvatel ČR bude starší 85 let.

Muži dříve umírají

Podle údajů statistiků je úmrtnost mužů vyšší než úmrtnost žen ve všech věkových skupinách, nejvýraznější je tento rozdíl ve prospěch žen ve věkové skupině 60 až 69 let.

Nově narozené ženy by měly žít o 6,2 roku déle, ve zdraví ale jen o dva roky déle než nově narození muži. Nepříznivý účinek horšího zdraví žen se projevuje ve skupinách 50 až 54 let a 65 až 69 let.

Naproti tomu ve věku 20 až 44 let, který odpovídá obvyklému věku plodnosti žen, dále v předdůchodovém věku od 55 do 59 let a pak ve věku 80 až 84 let je zdravotní stav českých žen lepší než zdravotní stav českých mužů.

Související