Lidé podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vítají, že nemusejí s běžnou chřipkou a nachlazením chodit k lékaři pro recept. Od května prodávají lékárny přípravky s pseudoefedrinem na průkaz. Lidé by chtěli, aby bez receptu dostali také antikoncepci a léky proti migréně. Právě antikoncepce patří k přípravkům, které nejspíš budou jako další uvolněny z receptu.

Prodej léků s pseudoefedrinem hlásí lékárníci do centrálního úložiště, které spravuje SÚKL. Lékárník ověří, zda pacient nepřesáhl v posledních 30 dnech povolenou měsíční dávku. Toto opatření má zamezit zneužívání léků na výrobu drog. Dokud byly léky s pseudoefedrinem ve volném prodeji, až 80 procent balení prý zneužívali narkomani k výrobě pervitinu.

Devět z deseti dotázaných přijímá určité omezení - dvě třetiny souhlasí s omezením počtu balení, čtvrtina by omezila výdej léků jen na recept. Zcela bez omezení by tyto léky měly být jen podle desetiny dotázaných.

Naproti tomu u antikoncepce až 60 procent dotázaných soudí, že by měla být vydávaná bez lékařského předpisu. Pro 38 procent je hlavním důvodem fakt, že by nebyla nutná návštěva lékaře, pětina podmiňuje vydání antikoncepce "akutním potřebou". Uvolnění akutní antikoncepce, která se používá krátce po rizikovém styku, podporují také gynekologové.

Na uvolnění antikoncepce z receptu mají shodný názor ženy i muži. Rozdíl v pohledu je ale podle věku. Lidé od 15 do 24 let vidí výhodu v tom, že by kvůli antikoncepci nemuseli jít k lékaři. Naproti tomu lidé nad 55 let jsou častěji proti volnému prodeji. Chtějí, aby o antikoncepci rozhodoval lékař.

V případě léků na snižování cholesterolu téměř 65 procent občanů soudí, že by měly být jen na lékařský předpis. Třetina si myslí, že by měly být ve volném prodeji. Častěji si to myslí muži, vyhovuje jim, že by nemuseli kvůli předepsání léku jít k lékaři. Senioři častěji trvají na receptu z toho důvodu, že tak jim lék uhradí zdravotní pojišťovna.

Léky na snižování tlaku chce na předpis téměř 70 procent lidí, necelá třetina by přivítala, kdyby bylo možné je získat bez receptu. Opět častěji muži, kteří se nechtějí zdržovat obcházením lékařů. Ženy častěji dávají přednost tomu, aby užívání léku prodiskutovaly s lékařem.

V případě migrény podporuje volný prodej léků téměř 59 procent lidí, třetina proto, aby nemuseli chodit pro recept k lékaři a dalších 28 procent podmiňuje volný prodej akutní potřebou. Senioři nad 65 let chtějí raději chodit pro recept, než by za lék ve volném prodeji zaplatili plnou cenu.

U chronických nemocí odmítá volný prodej léků 74 procent lidí, většinou proto, že by podle nich měl o jejich užívání rozhodovat lékař. Tento názor podporují zejména senioři nad 65 let. Nechtějí platit plnou cenu, což by při prodeji bez receptu museli.