Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš by měl podle Svazu pacientů odstoupit. Nezajistil prý, aby nemocní měli na každou nemoc lék bez doplatku. Podle viceprezidenta svazu Josefa Mrázka prý dokonce doplatky pacientů porostou. Beneš to označil za poplašnou zprávu. Lidé podle něj za léky ušetří, nemá důvod odstupovat.

Svaz pacientů trvá na tom, že lidé mají mít na každou nemoc a každou fázi nemoci lék plně hrazený ze zdravotního pojištění. Argumentuje Ústavou ČR. "Odpírat občanům to, co jim zákon umožňuje dávat, by bylo důvodem pro rezignaci ředitele SÚKL nebo jeho odvolání. Znamenalo by to, že nezvládá své úkoly," řekl ČTK Mrázek.

SÚKL stanoví maximální ceny pro výrobce léků a určuje jejich úhrady ze zdravotního pojištění. Vychází z cen a úhrad v zemích EU. Léky jsou rozděleny do skupin, pro každou stanoví SÚKL úhradu. Řada léků ve skupině je dražších, takže je úhrada nepokryje a pacienti doplácejí.

Svaz pacientů tvrdí, že řada pacientů potřebuje jiný lék, než je ten bez doplatku. Navrhuje, aby SÚKL rozdělil skupiny do podskupin a pro každou stanovil úhradu. Tím přibude léků bez doplatku a rozšíří se pro pacienty výběr léčby. Beneš toto řešení odmítá.

"My nemůžeme vytvářet vlastní kategorizaci lékových skupin, pokud by tomu tak mělo být, musí být upraven zákon, a to je věcí zákonodárců," řekl ČTK Beneš. SÚKL má podle něj pouze stanovit základní úhradu. "A to ne z nějakého hausnumera, které si vymyslíme, ale na základě objektivních důkazů, tedy reference ze zemí EU," řekl.

Loni přehodnotil SÚKL maximální ceny u 3957 léčivých přípravků, podle Beneše tím vzniknou roční úspory pro zdravotní pojišťovny 1,14 miliardy korun a pro pacienty 1,64 miliardy korun. Ve správních řízeních se nyní přehodnocují také úhrady z pojištění. Dosud bylo zahájeno 69 správních řízení pro 1233 léčivých přípravků. V přípravě je 108 správních řízení pro dalších 1534 léčivých přípravků.

Právní moci nabylo zatím jen rozhodnutí u přípravků k léčbě schizofrenie - Abilify 10 mg a Abilify 15 mg. Doplatek pacienta klesl u prvního přípravku z 1101 na 512 korun, tedy o polovinu, u druhého z 2191 na 166, tedy o více než 90 procent. U všech ostatních léčivých přípravků se účastníci správního řízení proti rozhodnutí odvolali.