V pátek měla ministryně zdravotnictví jednat s výrobci o nákupu vakcíny proti prasečí chřipce, která by měla ochránit 25 procent populace. Ve hře jsou farmaceutické firmy Novartis a GlaxoSmithKline. Podle informací serveru Aktuálně.cz podepíše Jurásková smlouvu s Novartisem. Agentura ČTK informovala, že o vítězné nabídce ještě nebylo rozhodnuto.

"Dnes ještě dolaďují právníci detaily smluv a v následujících dnech počítáme s podpisem," uvedl v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Jednání jsou složitá, a tak smlouva podle něj s největší pravděpodobností nebude podepsána dřív než ve druhé polovině srpna.

Firma začne vakcíny dodávat, až získá evropskou registraci. Smlouvami si Česko vlastně zajišťuje výrobní kapacity. Chce koupit vakcínu pro čtvrtinu populace, stejné množství chce ochránit antivirotiky. Očkovat se začne zřejmě na přelomu listopadu a prosince. Podle odhadů by v pandemii mohly onemocnět tři miliony lidí, 40 tisíc by se léčilo v nemocnici s komplikacemi.

"Česko zaplatí za blokaci výrobních kapacit 236 milionů korun a ve chvíli, kdy se rozhodneme na základě doporučení Světové zdravotnické organizace, že budeme očkovat, potom budeme platit. Vakcína bude stát necelou miliardu korun," upřesnila na konci července ministryně.

Vakcíny od firmy z Kolínska vláda nekoupí 

Vakcínu proti nemoci mezitím začala vyrábět firma Baxter na Kolínsku. Celkem 80 milionů dávek ochrání 40 milionů lidí v pěti zemích. Česká vláda od ní ale očkovací látku nenakoupí, vadí jí, že nemá evropskou registraci.

První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr již dříve ČTK řekl, že podle něj hrozí vedlejší nepříznivé účinky a ministerstvo nechce vystavovat občany riziku. "Česká republika vyčká, až vakcína projde řádnými klinickými testy a získá registraci EMEA," uvedl Šnajdr.

Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veroniky Petlákové by mohl Baxter získat evropskou registraci na konci září, stejně jako ostatní výrobci, kteří v srpnu podobně jako Baxter prověří své vakcíny v klinických testech. Mediální zástupkyně firmy Jana Čechová uvedla, že Baxter v tuto chvíli neusiluje o možnost dodávat vakcíny do Česka.

V České republice se podle posledních informací ministerstva zdravotnictví ze čtvrtka nakazilo virem prasečí chřipky už 162 lidí. U většiny pacientů nejsou hlášeny vážné zdravotní komplikace a zotavují se v domácí izolaci. Odborníci přesto varují, že do několika týdnů, by se prasečí chřipkou mohly nakazit až stovky lidí denně.