Váháte, kdy jít znovu na přeočkování proti tetanu? Čím se očkovat před cestou do Brazílie? Odpovědi nejen na tyto otázky nabízí Očkovací kalendář a Kalendář cestovatele, dvě nové aplikace na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Novinkové služby mají zjednodušit lidem přístup k informacím o jednotlivých vakcínách a zároveň jim pomoct s orientací v očkování samotném, řekla ČTK Hana Heringová z tiskového oddělení SÚKL. "Oba očkovací kalendáře jsme se snažili vytvořit v co nejpřehlednější formě tak, aby se kalendáře mohly stát běžně používanou pomůckou," uvedla.

Očkování od dětství po dospělost

S pomocí očkovacího kalendáře lze snadno získat přehled a podrobné informace o vakcínách pro děti i dospělé. Kalendář tak pomáhá dodržovat harmonogram ze zákona povinných i dobrovolných očkování. Povinné a nepovinné očkování je pro snazší orientaci barevně rozlišeno. Navíc je kalendář přehledně strukturován podle věku, onemocnění či očkovací látky.

U každého očkování jsou uvedeny vakcíny schválené v ČR a zároveň aktuálně dostupné na českém trhu (podle hlášení distributorů léčiv). Kalendář je propojen s databází registrovaných léčiv, kde lze zjistit informace k vakcínám z příbalového letáku. Pacient tak má dostupné informace o situacích, kdy přípravek nesmí být podán, nebo o možných nežádoucích účincích. Kalendář doplňují rady praktického lékaře pro děti a dorost určené pro rodiče očkovaných dětí.

Očkování před cestami do zahraničí

Kalendář cestovatele informuje o očkování pro cesty do zahraničí. Na mapě světa si lze snadno vyhledat popis povinných i doporučených očkování pro konkrétní zemi či oblast. U každého očkování jsou uvedeny potřebné informace o jeho průběhu (počet dávek, časový harmonogram dávek, způsob aplikace vakcíny a podobně), ale také o vakcínách, které se k očkování proti jednotlivým nemocem v ČR používají.

Stejně jako u očkovacího kalendáře je možné díky propojení s databází registrovaných léčiv zjistit podrobnosti ke každé z uvedených vakcín. Navíc je zde zveřejněn i odkaz na stránky Světové zdravotnické organizace, kde je možné nalézt informace o možných onemocněních v dané zemi.

Očkovací kalendář a kalendář cestovatele vznikly ve spolupráci s úřadem hlavního hygienika a českou kanceláří Světové zdravotnické organizace. Na přípravě se podíleli i lékaři z oboru pediatrie a cestovního lékařství.

Spolu s kalendářem cestovatele jsou na Informačním portálu pro veřejnost uveřejněny také stručné rady, jak na cestách předcházet případným zdravotním obtížím, které sepsala lékařka z oboru cestovního lékařství. Kalendář cestovatele nenahrazuje konzultaci s lékařem z oboru cestovního lékařství, upozorňuje SÚKL na webu.

Související