Právní vztah mezi biologickými rodiči dítěte a náhradní matkou, která ho odnosí a porodí, by v budoucnu mohla upravovat smlouva. Ta by řešila například vymahatelnost vydání dítěte u soudu v případě, že by si náhradní matka chtěla dítě ponechat. Na společné tiskové konferenci to ve středu uvedly ministryně spravedlnosti a zdravotnictví Daniela Kovářová a Dana Jurásková. Dodaly ale, že případné právní úpravě bude předcházet dlouhodobá diskuse.

O problematice případného uzákonění náhradního mateřství debatovali ve středu právníci, lékaři, psychologové, sociologové a odborníci na zdravotnickou etiku. "Jednou z konfliktních otázek je například forma odměny náhradní matce. Nechceme, aby docházelo k obchodu s dětmi, proto uvažujeme pouze o příspěvku na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím," řekla Kovářová.

Náhradní matky rodí děti už v řadě zemí, včetně Česka

Náhradní mateřství se v posledních letech stále častěji stává šancí mít vlastní dítě pro páry, které nemohou počít přirozenou cestou či klasickými metodami asistované reprodukce a nechtějí adoptovat cizí dítě. Institut náhradní matky však vyvolává řadu etických, psychologických a legislativních problémů, většina zemí proto k němu dosud zaujímá spíše negativní stanovisko.

Někde je výslovně zakázán. Na druhou stranu legální je už například v USA, v Británii, na Kypru či v Maďarsku nebo v Izraeli. Česká republika tento způsob řešení neplodnosti nezlegalizovala.

Z hlediska medicíny je metoda náhradního (surogátního) mateřství jednoduše proveditelná technika. Lékaři ženě s nefunkční či chybějící dělohou odeberou vajíčko a uměle je oplodní spermií manžela. Vzniklé embryo donosí pak jiná žena - náhradní matka, která po porodu dítě předá biologickým rodičům.

Dítě pro homosexuální páry

Nejčastějším důvodem k náhradnímu mateřství bývá u párů zdravotní stav ženy. V některých případech je biologickým rodičem je jen jeden z páru. Možnost zástupného mateřství využívají také homosexuální páry.

K náhradnímu mateřství mnozí kladou rovnítko reprodukčního byznysu. Podle zahraničních průzkumů se ale mnohdy se hostitelskou matkou stává příbuzná, sestra, švagrová, a jsou i případy, kdy dceři vypomůže její matka, a porodí tak prakticky své vlastní vnouče.

Například v Izraeli podle zákona o náhradním mateřství z března 1996 musí každou smlouvu o náhradním mateřství schválit státní komise. Mohou ji podepsat jen občané s izraelským občanstvím a stejného vyznání. Náhradní matka musí být svobodná, ovdovělá nebo rozvedená, a o náhradní mateřství mohou požádat jen neplodné heterosexuální páry.

Levný pronájem dělohy v Indii 

Legálně si pronajmout dělohu zástupné matky lze na Ukrajině, v Rusku, v Indii či v Gruzii. Zejména Indie se od roku 2002 stala hlavním cílem západních párů

Náhradní mateřství za peníze je možné i v Belgii, naopak výslovně zakázáno je to například v Japonsku, Austrálii, Francii, Řecku, Dánsku a v Nizozemsku.

Také v Česku jsou již případy žen, které donosily cizí dítě. Zástupné mateřství tu není právně ošetřeno, není povolené, ale ani zakázané, proto se zdravotnická zařízení k této ne zcela legální technice otevřeně nehlásí. Výjimkou je klinika ve Zlíně, která přiznala, že od roku 2004 už pomohla 11 párům. 

Náhradní matky však kliniky nevyhledávají, nechtějí být nařčeny z obchodu s dětmi, provádějí jen umělé oplodnění. Rodiče si je musí najít sami. Pokud nejde o příbuzné, je častým zdrojem internet. Odměny za služby se pohybují kolem čtvrt až půl milionu korun.