Klíšťovou encefalitidou za devět měsíců letošního roku v Česku onemocnělo 672 lidí, tedy více než za celý loňský rok. V roce 2008 trpělo touto nemocí 633 lidí. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu. Dva muži zemřeli. Nemoc přenášená klíšťaty vyřadí člověka na několik měsíců z aktivního života, může způsobit trvalé ochrnutí i smrt, upozornil dnes na tiskové konferenci v Praze primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík.

"Onemocnění sebere pacientovi minimálně tři měsíce kvalitního života," uvedla Věra Štrunclová z infekční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Nejzávažnějšími následky jsou obrny, které člověka zbavují soběstačnosti. Vyskytují se až u 12 procent pacientů, z toho u poloviny jsou závažné.

Klíšťová encefalitida je nehnisavý virový zánět mozku a mozkových blan přenášený klíšťaty. Příznaky se projeví podle toho, kde je centrum zánětu. Pokud jsou zasažena hluboká mozková centra, může to neblaze ovlivnit stav vědomí, hybnost, nebo dokonce dýchání.

Nejlepší ochrana před klíšťaty: vhodné oblečení a repelenty - čtěte ZDE

V Česku se nechává očkovat jen málo lidí, v průměru kolem 18 procent populace. Rodiče často dávají očkovat své děti, ale ohroženi jsou zejména starší lidé, upozornil Chmelík. Očkuje se ve třech dávkách, druhá se aplikuje po měsíci a třetí po roce. Jedna dávka vyjde asi na 600 korun. Účinné látky se objeví po druhé dávce, za šest týdnů od zahájení očkování.

I v lokalitách zamořených klíšťaty je jich však nakažených jen několik procent. Vyskytují se nejvíce nízkých křovinách na kraji lesa, také v zahradách a městských parcích. Krev sají zejména za příhodné teploty a vlhka. Přisáté klíště by se mělo opatrně vyviklat a ránu je třeba vydezinfikovat. Člověk se může nakazit i požitím nepasterovaného mléka nebo sýra nakažené ovce či kozy.