Šestice přípravků na chřipku a nachlazení obsahující pseudoefedrin se od minulého týdne řídí volnějšími pravidly prodeje. Česká lékárnická komora (ČLnK) chce jejich výdej částečně regulovat. "Komora svým členům doporučuje, aby přípravky nadále vydávali pouze na recept," stojí v oficiální tiskové zprávě.

Lékárny již nemají možnost ověřit v centrálním úložišti elektronických receptů dodržení měsíčního množstevního limitu kvůli obavám ze zneužití k výrobě pervitinu. Zřizovatel centrálního registru, Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), v něm nezákonně shromažďoval citlivé osobní údaje. Minulou středu je musel zlikvidovat a změnit pravidla sběru dat.

V rámci jednoho výdeje nyní lékárník může pacientovi prodat nejvýše 900 miligramů pseudoefedrinu, což odpovídá 30 tabletám nebo sáčkům jakéhokoliv ze šesti přípravků - Aspirin Complex, Daleron, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip nebo Paralen Plus.

Osobní údaje zůstanou v lékárně

U každého zákazníka si lékárník poznamená jeho jméno a číslo pojištěnce tak, jak mu to ukládá zákon. "Lékárník již nebude zasílat číslo pojištěnce do centrálního úložiště, tak jak tomu bylo od května letošního roku do 20. října," doplnila Hana Heringová z tiskového oddělení SÚKL.

Lékárnici jsou tak nyní v situaci, kdy musejí od kupujících vyžadovat průkaz pro vedení vlastní evidence, zároveň jim ale zákon zakazuje citlivé údaje sbírat, sdělil dnes ČTK mluvčí ČLnK Aleš Krebs.

Pokud nebude podle něj lékárna evidovat údaje o zdravotním stavu kupujícího, poruší vyhlášku a rozhodnutí SÚKL, v opačném případě poruší zákon o ochraně osobních údajů. "Tuto skutečnost potvrdil prezidentovi ČLnK předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec," doplnil Krebs s tím, že podle předsedy lékárnické komory Stanislava Havlíčka nesoulad právních norem umožňuje výdej pseudoefedrinových léků jen na předpis.

 

Zneužívá se až 70 procent na výrobu drog

Po zrušení kontroly v centrálním úložišti zaznamenaly lékárny nápor kupujících narkomanů. Podle údajů Národní protidrogové centrály se více než polovina těchto přípravků zneužívá k výrobě drog. Komora lékárníků upozorňuje, že proti příznakům chřipky a nachlazení jsou na trhu dostupná mnohá další léčiva bez obsahu pseudoefedrinu.

Ministryně zdravotnictví Dana Juráskové uvedla, že Úřad pro ochranu osobních údajů nadřadil ochranu osobních údajů nad ochranu zdraví. Jurásková chce znovu umožnit evidenci lidí kupujících léky zneužitelné k výrobě pervitinu. Řešením by měla být novela zákona o léčivech. Na úpravě normy chce resort zdravotnictví spolupracovat s ÚOOÚ, aby se nemohla opakovat současná praxe. Pokud návrh schválí poslanci, mohl by začít platit v březnu.

Poslanci KDU-ČSL, ODS a ČSSD již předložili sněmovně návrh, aby pseudoefedrinové léky byly k dostání jen na recept. Ředitel SÚKL Martin Beneš ČTK řekl, že pokud po uvolnění prodeje výrazně stoupne spotřeba těchto léků, změní SÚKL registrační rozhodnutí tak, že léky s pseudoefedrinem budou jen na recept.