Bezdomovci v Praze budou očkováni proti chřipce. "Vakcíny pro 400 lidí bez domova magistrát zaplatí ze sponzorského daru," sdělil radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). Akce má být preventivním opatřením v souvislosti s výskytem takzvané prasečí chřipky v Česku.

Bezdomovce budou očkovat pracovníci Centra sociálních služeb Praha, které zřizuje magistrát. "Podařilo se nám díky sponzorskému daru zajistit 400 vakcín, které poskytneme lidem bez přístřeší v rámci preventivních opatření," uvedl Janeček, do jehož kompetence Centrum sociálních služeb Praha spadá.

Očkování zahájí pracovníci centra dnes na lodi Hermes. Ta slouží jako noclehárna pro bezdomovce, ale funguje na ní také ošetřovna. "Každý, kdo projeví zájem, se bude muset ještě podrobit preventivní prohlídce, jestli není nachlazen nebo netrpí nějakou virózou," dodal Janeček s tím, že v takovém případě nemohou být lidé proti chřipce očkováni.

Kromě lidí bez přístřeší na lodi Hermes dostanou možnost očkování také bezdomovci v azylovém domě a v zařízeních neziskových organizací.

Praha si od této akce slibuje, že se sníží mezi bezdomovci počet nakažených chřipkou. "Zároveň by toto očkování mělo sloužit jako určité preventivní opatření v souvislosti s výskytem prasečí chřipky v České republice," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján.

Do konce minulého týdne bylo v Česku hlášeno více než 350 případů prasečí chřipky. Jedna žena na onemocnění zemřela.

Související