Mladí Češi podle studie Evropské unie nadále vedou mezi evropskými státy v užívání konopí a extáze. Informace vyplývají z výroční zprávy agentury EU pro drogy (EMCDDA), podle které od roku 2002 do roku 2007 drogová kriminalita v unii stoupla zhruba o 29 procent.

V roce 2007 bylo v ČR spácháno 2023 zločinů souvisejících s drogami. V předchozích pěti letech se počet drogových trestných činů pohyboval kolem 2200 až 2300. "Údaje odhadují stoupající trendy ve všech sledovaných zemích s výjimkou Bulharska, České republiky, Řecka, Lucemburska, Maďarska a Slovinska," uvedla agentura.

Češi do 24 let jsou na pomyslné špici 

Česko se podle výroční zprávy od ostatních zemí EU odlišuje také tím, že na jeho území marihuana, která je s přehledem nejčastěji užívanou drogou vyráběnou z konopí, není spojena s největším počtem drogových deliktů.

Přitom ale stále platí, že pokud jde o její užívání, Češi patří mezi její nejčastější uživatele. Co se týče mladých Čechů do 24 let, ti kouří marihuanu vůbec nejvíce v Evropě.

"Ve většině evropských zemí trestné činy související s konopnými drogami v roce 2007 tvoří 55 až 85 procent hlášených trestných činů porušujících protidrogové právní předpisy," uvedla EMCDDA. V ČR ale převažují zločiny týkající se výroby nebo prodeje metamfetaminu, tvoří téměř 60 procent drogové kriminality.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa Národní protidrogové centrály (NPC) Jakuba Frydrycha je ČR největším producentem pervitinu v Evropě. Metamfetamin se prý připravuje zejména v malých výrobnách po celé zemi. Loni odhalila protidrogová centrála 434 varen, o rok dříve pak 388.

Odhady užívání drog v Evropě (dospělá populace 15 - 64 let)

KONOPÍ
- Zhruba 74 milionů lidí drogu alespoň jednou v životě okusilo, což představuje 22 procent všech dospělých.

- V posledním roce konopí užilo asi 22,5 milionu lidí, tedy zhruba jedna třetina všech, kteří drogu zkusili alespoň jednou.

- V posledním měsíce konopí užilo asi 12 milionů lidí.


KOKAIN
- Drogu okusilo zhruba 13 milionů lidí, tedy necelá čtyři procenta dospělých v Evropě.

- V posledním roce kokain zkusily čtyři miliony evropských dospělých a v posledním měsíci 1,5 milionu dospělých.


EXTÁZE
- Alespoň jednou v životě drogu okusilo 10 milionů lidí (3,1 procenta evropských dospělých.

- V posledním roce s extází experimentovalo zhruba 2,5 milionu dospělých a v posledním měsíci necelý jeden milion.


AMFETAMINY
- Alespoň jednu životní zkušenost má s amfetaminy 12 milionů lidí, tedy 3,5 procenta dospělých.

- V posledním roce amfetaminy zkusily zhruba dva miliony dospělých a v posledním měsíci méně než jeden milion.


OPIÁTY (především heroin)
- Zhruba 1,2 až 1,5 milionu Evropanů patří mezi problémové uživatele opiátů.

- Úmrtí vyvolaná drogami činila čtyři procenta všech úmrtí Evropanů ve věku 15 až 39 let, u asi tří čtvrtin z nich byly zjištěny opiáty.

- Hlavní droga u asi více než 50 procent všech žádostí o léčbu drogové závislosti.


Počet trestných činů souvisejících s konopnými drogami (např. marihuana a hašiš) v Evropské unii ve většině států vzrostl nebo zůstal neměnný. Celkově tak zločinnost týkající se konopí stoupla o 23 procent. "Sestupné trendy hlásí Bulharsko, Česká republika a Slovinsko," píše se ve výroční zprávě.

Podle NPC v ČR ale stoupá počet pěstíren. Loni v tuzemsku policisté odhalili 79 zastřešených velkopěstíren konopí. Oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 34, jde o výrazný nárůst. Celkem v roce 2008 policisté zajistili téměř 400 kilogramů marihuany.

Pokud jde o marihuanu, někdy v životě ji kouřilo 44 procent mladých Čechů do 24 let, podobně jsou na tom Francouzi a Dánové. Evropský průměr přitom činí 30,5 procenta. První místo zaujímají mladí Češi také v užívání extáze. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Obliba konopí v Evropě klesá, strašákem je heroin

 Evropská drogová scéna se po letech opět začíná měnit. Zatímco dosud rostla především obliba konopí a naopak upadal zájem o tvrdé drogy, jako heroin, poslední zpráva Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) naznačuje, že se trend pomalu obrací.

Konopí sice mírně ustupuje ze svých pozic, ale přesto neohroženě zůstává nejoblíbenější drogou. Naopak obliba heroinu po mnoha letech poklesu opět začíná stoupat.

Pokles obliby konopí zatím odborníci neumějí příliš věrohodně vysvětlit, podle nich za tímto vývojem stojí "sociální a kulturní faktory", zatím však nikdo neví které. Obliba drogy nicméně neklesá jen v Evropě, počet uživatelů konopí poklesl i ve Spojených státech či v Austrálii.

O poklesu však nelze mluvit v případě heroinu a kokainu, které patří mezi tvrdé drogy a jsou daleko nebezpečnější než konopí. Evropské monitorovací středisko přitom upozorňuje na obavy, že heroin se šíří mezi stále mladšími skupinami obyvatelstva, jak upozorňují některé země. Experti navíc dávají najevo zklamání, že analýzy, které v posledních letech počítaly s propadem obliby heroinu, už neplatí.