Prasečí chřipka

Česko má asi čtvrtou oběť prasečí chřipky. V nemocnici ve Valašském Meziříčí v neděli po poledni zemřel muž nakažený tímto virem, informoval ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Želazko. S největší pravděpodobností je důvodem úmrtí právě virus H1N1, u muže nebyla prokázána žádná jiná nemoc, uvedl. Přesnou příčinu úmrtí potvrdí v nejbližších hodinách pitva.

Do nemocnice byl pacient přijat v úterý 10. listopadu. "Stav muže byl po celou dobu velmi vážný a bohužel to skončilo tragicky. Muž byl po celou dobu v izolaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, přičemž veškerý postup nemocnice i personálu byl pod kontrolou krajské hygienické stanice," dodal mluvčí.  

Nemocnice ve Valašském Meziříčí kvůli hospitalizaci pacienta s virem H1N1 od minulého týdne zakázala návštěvy. Omezení bude platit až do odvolání.

Další pacient s prasečí chřipkou podle Želazka leží v izolaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice. "Má veškerou potřebnou péči a je pod intenzivní kontrolou. Jeho stav se zlepšuje, přesto další vývoj lze těžko předvídat," dodal mluvčí.

Ve Zlínském kraji tento týden nemocnost překročila hranici epidemie, když akutním respiračním onemocněním trpělo k pátku 2332 lidí na 100 tisíc obyvatel. Hygienici proto doporučili lůžkovým zařízením a ústavům sociální péče zákaz či omezení návštěv. Ten už platil kromě nemocnice ve Valašském Meziříčí i ve Vsetíně. Nově návštěvy zakázaly od 23. listopadu například nemocnice ve Zlíně a Kroměříži.

V ČR jde celkem o pátý případ úmrtí v souvislosti s nákazou. Čtyři lidé včetně toho ve Valašském Meziříčí zemřeli na prasečí chřipku, jeden člověk na leukemii.

Virem prasečí chřipky už v Česku do pátku prokazatelně onemocnělo 633 lidí. Virus už v zemi převažuje podle hygieniků nad běžnou chřipkou. Většina onemocnění však měla stále velmi mírný průběh. Podle hygieniků se situace bude zhoršovat. Podle hlavního hygienika Michaela Víta je Česko na hranici epidemie. Kvůli vysoké nemocnosti byly zavřeny některé školy a nemocnice omezují návštěvy.

Distribuční firma už ale začala rozvážet vakcíny proti prasečí chřipce. Očkovat se má od pondělí, přičemž každý praktický lékař pro dospělé dostane jednu lahvičku s deseti dávkami a 20 balení antivirotika Tamiflu. Vakcína se dá zatím použít pouze pro dospělé.

Chronologie výskytu takzvané prasečí chřipky v České republice:

25. května - První případ v ČR - chřipkou A(H1N1) onemocněl pilot Českých aerolinií, který přiletěl z New Yorku.

4. června - Druhý případ - pozitivně testovaná žena přicestovala do Česka z Arizony 27. května.

1. července - Desátý případ - muž, který se 29. června vrátil z Japonska.

10. července - Dvacet případů onemocnění - 15 infikovaných lidí se vrátilo z USA, dva pocítili obtíže po příletu z Japonska. Ze zbývajících tří před potvrzením nákazy jeden pobýval v Thajsku, další v Británii a jeden v Nizozemsku.

15. července - První případ nákazy v tuzemsku - infikovaná žena byla v kontaktu s cizinci, kteří přijeli z USA a Británie.

31. července - Počet nakažených překročil stovku - 104 případů.

13. srpna - Počet nakažených překročil hranici dvou stovek případů - hlášeno je 201 nákaz.

21. srpna - Vláda rozhodla, že ČR nakoupí milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Vakcíny vystačí pro půl milionu lidí, stát chce nechat očkovat především zdravotníky.

30. září - Na jednání zástupců krajů s ministerstvem zdravotnictví bylo rozhodnuto, že očkování začne počátkem listopadu.

8. října - Počet hlášených případů už překročil tři stovky, do tohoto dne Národní referenční laboratoř potvrdila 302 nákaz.

20. října - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková informovala, že vakcínu budou moci dostat i další lidé, se kterými původní plány nepočítaly. Rozšíří se skupina očkovaných chronicky nemocných i lidí důležitých pro fungování státu.

22. října - První obětí prasečí chřipky v ČR se v Karlovarské krajské nemocnici stala jedenatřicetiletá žena; chřipka zkomplikovala její vážné onemocnění.

27. října - Zaznamenána byla první hromadná nákaza - u osmi studentů a dvou zaměstnanců gymnázia v Českých Budějovicích. Celkem se nakazilo 16 účastníků zájezdu do partnerské školy v bavorském příhraničí.

Začátek listopadu - Hlavní hygienik Michael Vít zrušil povinné vyšetřování všech pacientů s podezřením na chřipku. Nyní se už prý prověřují pouze závažné případy.

12. listopadu - ČR se přiblížila hranici 500 pacientů; počet zjištěných nákaz dosáhl 486 od počátku epidemie. Kvůli nárůstu respiračních onemocnění a běžné chřipky nemocnice začaly vyhlašovat zákaz návštěv. Začaly se zavírat i školy, jako první gymnázium v Chebu.

- Ve vinohradské nemocnici v Praze zemřel pacient, který se léčil s leukémií a měl prasečí chřipku; prvotní příčinou smrti byla ale leukemie.

- Kvůli prasečí chřipce bylo uzavřeno několik škol, a to v Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

13. listopadu - V ostravské fakultní nemocnici zemřel na následky prasečí chřipky těžce nemocný muž; jeho stav zkomplikoval zápal plic (druhá oběť prasečí chřipky).

16. listopadu - Ministerstva zdravotnictví a školství jednala o vyhlašování takzvaných chřipkových prázdnin. Hygienici doporučují, aby školy zastavily výuku, pokud mají 15 až 20 procent nemocných žáků. Volno by trvalo minimálně sedm dní.

17. listopadu - Do Česka dorazilo 95.000 dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Očkování by mělo začít po 22. listopadu.

19. listopadu - Vláda schválila změnu v pandemickém plánu. Vakcína vystačí nyní pro téměř milion lidí.

- Podle Víta je potvrzeno 650 případů prasečí chřipky. Nemocnost nepřesáhla epidemický práh (2000 nemocných na 100.000 obyvatel), zatím je kolem 1520 nemocných na 100.000 obyvatel.

20. listopadu - Třetí oběť prasečí chřipky - v karlovarské nemocnici zemřel šestapadesátiletý muž; chřipka zhoršila jeho zdravotní komplikace.

21. listopadu - Virus H1N1 potvrdily testy u teplického fotbalisty Michala Smejkala. Ochořel v týdnu společně s dalšími pěti fotbalisty, prasečí chřipka byla odhalena zatím jen u něj.

22. listopadu - V nemocnici ve Valašském Meziříčí zemřel pětačtyřicetiletý cizinec nakažený virem H1N1. U muže nebyla prokázána žádná jiná nemoc.

Související