Rodiče se podle předsedkyně odborné pediatrické společnosti Hany Cabrnochové už delší dobu ptají, zda mohou dítě nechat očkovat. Pediatři dosud tuto možnost neměli, nepočítali ani s dodávkami vakcín.

Nyní lze vakcínu Pandermix použít i u dětí od 10 let. "Může být podáván v jediné dávce dětem a adolescentům od 10 let věku, dospělým mezi 18 a 60 lety věku a rovněž seniorům," uvedl na svém webu Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) s odkazem na Evropskou lékovou agenturu, která přezkoumala registrované pandemické vakcíny.

Rozhodne ministerstvo a vláda

Vakcinologové doporučili očkování dětí, nyní je na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, kterým skupinám dětí stát vakcínu zaplatí. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že komise by se měla sejít tento týden, aby doporučení vakcinologů zvážila. Bezpečnostní rada státu a vláda by pak musely doplnit pandemický plán o očkování dětí.

Děti se nebudou očkovat plošně. Předběžně se odborníci shodují v tom, že vakcína by měla být podána dětem se zvýšeným zdravotním rizikem, například se srdečním onemocněním, onemocněním ledvin a dýchacích cest a diabetikům. Skupina by byla výrazně menší než v případě dospělých, kde navíc jsou očkováni i zdravotníci a osoby důležité pro chod státu.

Zatím není jasné, jak bude stát postupovat v očkování dětí mladších 10 let. "U dětí ve věkových skupinách 3-9 let a 6 měsíců-3 roky je doporučeno v případě nutnosti podat 0,25 ml očkovací látky (tj. polovinu dávky pro dospělé) a následně po nejméně třech týdnech druhou dávku ve stejné výši," uvedla Hana Heringová ze SÚKL.

5 milionů naočkovaných v EU

V Evropské unii bylo prozatím naočkováno asi pět milionů lidí, uvedl SÚKL. Podle státního úřadu byly z nežádoucích účinků zaznamenány převážně méně závažné potíže jako je horečka, nevolnost, bolesti hlavy, alergické reakce a reakce v místě vpichu. Vedle očkování dětí je další zásadní novinkou podle ředitele SÚKL Martina Beneše i to, že Pandemrix lze podávat souběžně se sezónní vakcínou.

Česko má objednáno milion dávek vakcíny, tento týden začíná očkování dospělých. Praktičtí lékaři pro dospělé a vakcinační centra zatím na vakcíny čekají marně. Podle zjištění ČTK v pondělí dopoledne vakcíny nikde nebyly, nebo jen výjimečně. Lékaři zatím chystají pozvánky k očkování tak, aby využili naráz celé desetidávkové balení.

Rath: Ministerstvo zaspalo

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) chce po státu peníze na vakcinační centra, která měly kraje zřídit z podnětu ministerstva zdravotnictví kvůli prasečí chřipce. Napsal to v pondělí v dopise premiéru Janu Fischerovi. Rath novinářům řekl, že ministerstvo zásadně selhalo.

Ministerstvo podle Ratha na jednu stranu říká, že očkování proti chřipce je dobrovolné, na druhou stranu tlačí na kraje, aby centra zřídily. Centra prý přitom mají podle zákona vzniknout, když je očkování povinné.

Ministerstvo na to podle Ratha nedává peníze. "Je to věc ekonomicky poměrně náročná, musíme sehnat lékaře, sestru, a to nejde ze dne na den," uvedl hejtman. Podle hejtmana je očkování v tuto dobu velké riziko. "Ministerstvo zdravotnictví zaspalo dva měsíce," soudí Rath.