Proti šíření viru prasečí chřipky pomůže mimo jiné také pravidelné větrání místnosti. V přetopených prostorách plných lidí, třeba na pracovišti nebo na úřadě, se virus šíří rychleji, tvrdí předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula. Podle něj pomůže také odstup od možného nakaženého člověka na jeden až dva metry. Naopak úloha roušek se prý často přeceňuje.

Rouška zachytává virus, který člověk vydechuje. Prymula by ji proto doporučoval především už nakaženým a nemocným lidem, aby virus nešířili dál. Není ale nutné, aby si roušku nasazovali zdraví lidé, navíc někde na ulici. Tam je to bezpředmětné, míní.

Důležité je hlavně mytí rukou. Roušky se přeceňují

Zásadní prevencí je také důkladné mytí rukou, dodal odborník. Člověk se může snadno nakazit třeba v dopravních prostředcích, proto je důležité umývat si ruce mýdlem po každém kontaktu venku.

Ochranné pomůcky, jako jsou roušky, masky a rukavice, by se měly používat na místech, kde jsou k tomu důvody - například na některých odděleních nemocnic, případně na úřadech.

K užití roušky vyzývá lidi, kteří na sobě cítí příznaky chřipky, například úřad městské části Praha 4. Úřad chce tímto opatřením chránit své zaměstnance i příchozí. Rouškami jsou vybaveny všechny recepce úřadu, kanceláře odborů, kde úředníci jednají s občany, i osm informačních center.

"Pokud zjevně nemocný klient neuposlechne této výzvy, může s ním úředník nebo úřednice odmítnout další jednání. Stejně tak návštěvník ale může požadovat, aby zaměstnanec, který by měl případně evidentní příznaky chřipky, použil roušku," sdělil starosta Prahy 4 Pavel Horálek. Praha 4 je nejlidnatější městskou částí. V úřadu pracuje zhruba 400 zaměstnanců, do jednoho informačního centra přijde denně asi stovka lidí.

Uzavírání škol může pomoci zabránit šíření nákazy

K omezení pandemického šíření viru pomůže také případné uzavírání škol. Podle Prymuly však uzavření školy rozptyl viru pouze zpomalí, ale nezastaví. Přímo kontraproduktivní pak je podle něj preventivní užívání antivirotik. To může být nebezpečné, protože organismus by si na lék mohl zvyknout a lék by potom nezabral, až to bude skutečně potřeba.

Podívejte se, co se odehrává v lidském těle od chvíle, kdy sliznice dýchacích cest napadnou chřipkové viry.